EnFace: Aleksander Poniewierski...

... przez lata zarządzał działami bezpieczeństwa. Dziś, jako partner w Ernst & Young Business Advisory, pomaga firmom w kreowaniu strategii IT. Wraz z zespołem rozpoczyna też pracę nad wsparciem strategii budowania społeczeństwa informacyjnego dla MSWiA.

... przez lata zarządzał działami bezpieczeństwa. Dziś, jako partner w Ernst & Young Business Advisory, pomaga firmom w kreowaniu strategii IT. Wraz z zespołem rozpoczyna też pracę nad wsparciem strategii budowania społeczeństwa informacyjnego dla MSWiA.

O konsultingu

Po kilku latach w Netii, gdzie odpowiadał m.in. za tworzenie strategii bezpieczeństwa, wybrał karierę konsultanta, początkowo w firmie Arthur Andersen, a potem w Ernst & Young. To skok na głęboką wodę. W tych czasach nawet największe firmy doradcze uczyły się IT razem z rynkiem. Dziś po latach, gdy zna niemal wszystkich szefów IT i szefów bezpieczeństwa największych polskich firm, może wydać się to zaskakujące, ale - jak sam przyznaje - początkowo najbardziej bał się tego, że nie będzie umiał sprzedawać i prowadzić kilkunastu projektów równocześnie.

O perspektywach na rynku

EnFace: Aleksander Poniewierski...

Aleksander Poniewierski

Fotografował Artur Hojny

"Rynek usług doradztwa w zakresie bezpieczeństwa i samego IT wciąż się rozwija" - mówi. Właśnie dlatego żadna z firm doradczych nie może stać w miejscu i musi stale pracować nad rozbudową oferty. Ernst & Young nie chce pozostawać w tyle i dlatego ma w planach zupełnie nową usługę, z którą wkrótce chce wyjść na rynek.

O karierze w IT

Jego kariera to rzadki przykład konsekwencji. Jeszcze w trakcie studiów zdecydował, że tematem jego pracy magisterskiej będzie polityka bezpieczeństwa w jednym z dużych polskich przedsiębiorstw. W początkach lat 90. termin "bezpieczeństwo IT" był niemal tożsamy z ochroną antywirusową i może dlatego ówcześni szefowie IT w PKO BP zgodzili się, aby młody student przyjrzał się metodom funkcjonowania zespołu bezpieczeństwa w tym największym polskim banku. Dzięki zdobytym wtedy doświadczeniom, po studiach zaczął pracę jako kierownik sekcji zabezpieczenia systemów informatycznych w PTK Centertel. "Byłem chyba pierwszym cywilnym menedżerem ds. bezpieczeństwa w Polsce" - wspomina dziś z uśmiechem, choć zdobycie zaufania tej hermetycznej branży nie było łatwe.

O celach i marzeniach

Jakie mogą być cele człowieka, który po trzydziestce został partnerem w polskim oddziale światowej firmy konsultingowej? "Chcę stworzyć i prowadzić najlepszy i najbardziej zaufany zespół doradców IT w tym kraju" - mówi Aleksander Poniewierski. Po cichu marzy, że uda mu się zainteresować IT także syna, Iwo. Większość jego celów jest jednak pozazawodowa. Jak przyznaje, ma jasno określoną datę, do której chciałby pracować. Potem chce zająć się pisaniem... political fiction, nurkowaniem, szlifowaniem rekordów w golfie i podróżami. Każdy urlop spędza w egzotycznych zakątkach, jednak liczy, że do końca kariery zawodowej zostanie mu do odwiedzenia jeszcze parę miejsc.


TOP 200