Elon Musk wierzy w to, że człowiek będzie mógł komunikować się z komputerem za pomocą myśli

Czy ludzki mózg będzie mógł w przyszłości komunikować się z komputerem za pomocą myśli? Elon Musk – założyciel firm Tesla i SpaceX – jest zdania, że jest to jak najbardziej możliwe. Dlatego poinformował kilka dni temu, że zamierza utworzyć nową korporację, która zajmie się opracowaniem technologii pozwalającej zrealizować tę koncepcję.

Musk poinformował o swoim zamiarze na Twitterze, wymieniając jednocześnie nazwę korporacji, która będzie pracować nad takim rozwiązaniem: "Neuralink". Więcej informacji o nowej inicjatywie szefa wiodącego na świecie producenta samochodów elektrycznych (Tesla) podamy wkrótce, gdyż startup ma powstać za kilka tygodni.

Wiadomo już, że Neuralink zostanie zarejestrowana jako firma medyczna. Musk nadał już technologii, której opracowaniem zajmie się Neuralink, własną roboczą nazwę: "neural lace".

Zobacz również:

  • Rządy coraz częściej blokują swoim obywatelom dostęp do internetu
  • Slack podnosi ceny dla użytkowników subskrypcji Pro
  • Twitter codziennie usuwa ponad milion kont spamowych

Nie jest to oryginalny pomysł Muska. Określenie "Neural Lace" pojawiło się pierwszy raz wiele lat temu w książce science fiction noszącej tytuł Culture, której autorem jest Iain M Banks. W książce tej Banks pisze o elektronicznej strukturze "Neural Lace", która wymknęła się spod kontroli człowieka z zaczęła sama w niekontrolowany sposób rozrastać się, tak iż w pewnym momencie zintegrowała się z ludzkim mózgiem stając się właściwie jego częścią.

Pismo naukowe Nature Nanotechnology opublikowało nawet niedawno – bo w 2014 roku – duży artykuł poświęcony temu tematowi. Jest on dostępny tutaj. Czytając go można odnieść wrażenie, że Musk wcale nie buja w obłokach i jego wizja może się niedługo ziścić.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200