Elektrownia Bełchatów stawia na Linuksa

Migrując do rozwiązania open source, przedsiębiorstwo liczy na znaczne poprawienie wydajności i zachowanie reżimów bezpieczeństwa w swoich systemach informatycznych.

Migrując do rozwiązania open source, przedsiębiorstwo liczy na znaczne poprawienie wydajności i zachowanie reżimów bezpieczeństwa w swoich systemach informatycznych.

Elektroenergetyka należy do strategicznych sektorów gospodarki. Przedsiębiorstwa tego sektora (elektrownie i elektrociepłownie, spółki dystrybucyjne, przedsiębiorstwa ciepłownicze, Polskie Sieci Elektroenergetyczne) należą do największych w Polsce.

Są to firmy dochodowe i rentowne, tak więc inwestycje informatyczne w tym sektorze są traktowane ze szczególna uwagą. Powodzenie bądź niepowodzenie wdrożenia, oprócz konsekwencji w postaci wzrostu lub spadku zysków, może mieć również wpływ na poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Elektrownia należy do największych przedsiębiorstw elektroenergetycznych w Polsce. Jest największą w Polsce i w Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym (15% mocy zainstalowanej w całej polskiej energetyce zawodowej, roczna produkcja energii ponad 20% produkcji krajowej). Energia z Bełchatowa jest najtańszą energią elektryczną w kraju.

Linux się sprawdził

Elektrownia Bełchatów stawia na Linuksa

Linux to nie nowość w Elektrowni. Jako system operacyjny jest wykorzystywany w przedsiębiorstwie od 6 lat. Do niedawna częścią infrastruktury informatycznej były serwery pakietów i aplikacji działających na platformie RedHat Linux 9. Na niej tworzono rozwiązania odgrywające coraz bardziej strategiczną rolę w działalności przedsiębiorstwa.

W trakcie rozwoju platformy linuksowej zapadła decyzja o migracji do innego środowiska. Wybrano SuSE Linux Enterprise Server 8. W uzasadnieniu tej decyzji mówi się o kluczowym znaczeniu wsparcia technicznego w tak strategicznym obszarze infrastruktury informatycznej firmy i o możliwości bezpośredniej opieki dostawcy (Novell) nad klientem w Polsce.

Po wdrożeniu na serwerach SuSE Linux Enterprise Server 8 pracują:

  • platforma firmowego intranetu z wykorzystaniem do tworzenia formularzy i usług, pracujących m.in. na bazach MySQL;
  • narzędzia monitorowania sieci: nmap, ethereal, nbtstat, ntop i inne;
  • serwer proxy kontrolujący dostęp użytkowników do Internetu oraz monitorujący wykorzystanie sieci przez pracowników wraz ze statystykami odwiedzin stron i czasu spędzanego w sieci;
  • korporacyjna zapora ogniowa służąca do wewnętrznego rozdzielania i zabezpieczenia ruchu w sieciach wewnętrznych firmy.

Co w sieci

W sieci pracuje ok. 1500 stacji roboczych i zarejestrowanych jest ok. 1800 użytkowników. Dzięki ograniczonemu geograficznie obszarowi cała sieć pracuje jako sieć lokalna. Zainstalowanych jest blisko 100 węzłów dystrybucyjnych i ponad 120 łączy światłowodowych. Jako urządzenia transmisyjne pracują przełączniki warstw 2/3 firmy Nortel Networks. Szkielet zbudowany jest na urządzeniach Passport/Accellar, natomiast urządzenia brzegowe to Baystack 5510 i Baystack 450.

Sieć komputerowa zapewnia dostęp do systemu magazynowo-remontowo-księgowego (IFS-Applications), poczty korporacyjnej (GroupWise 6.5) i Internetu. Zapora ogniowa na styku z Internetem to oprogramowanie firmy Checkpoint. Poza głównymi systemami wykorzystywana jest ponad setka innych aplikacji, wspomagających działalność przedsiębiorstwa.

W chwili obecnej w przedsiębiorstwie pracuje 60 serwerów sieciowych. System IFS-Applications pracuje na serwerach z procesorami RISC (IBM), natomiast pozostałe systemy to głównie platforma Intel x86 (HP/Compaq). Wykorzystywane systemy operacyjne to: NetWare, Windows 2000, Solaris, HP-UX, AIX i oczywiście Linux.

W opinii informatyków firmy tak duża różnorodność systemów spowodowana jest głównie nieprzystosowaniem większości produktów dostępnych na rynku do wielu platform. W ostatnim czasie sytuacja znacząco się poprawiła (również za sprawą Linuksa), jednakże daleko jeszcze do możliwości zbudowania w miarę jednorodnego środowiska programowo-sprzętowego.


TOP 200