Elektroniczny wojownik z Polski

Katowicka firma 2Si w przyszłości zamierza zająć się wytwarzaniem tzw. inteligentnej broni w ramach realizacji umowy offsetowej.

Katowicka firma 2Si w przyszłości zamierza zająć się wytwarzaniem tzw. inteligentnej broni w ramach realizacji umowy offsetowej.

Zgłoszony przez nią projekt Wojownik XXI wieku (W21C) obejmuje opracowanie i wdrożenie inteligentnego systemu wspierającego żołnierza na polu walki. Ma on się składać z przenośnego komputera, jednostki komunikacyjnej, systemu nawigacyjnego i uzbrojenia. Poszczególne elementy systemu byłyby zintegrowane z żołnierskim umundurowaniem.

Projekt zgłoszony do Komisji Offsetowej zakłada utworzenie na Śląsku ośrodka projektowania najnowocześniejszych urządzeń wojskowych. Byłby to jeden z elementów realizacji idei Autostrady Firm Nowych Technologii. Propozycja uzyskała pozytywną opinię Komitetu Badań Naukowych i została skierowana do następnego etapu kwalifikacji.

Przy realizacji projektu 2Si zamierza współpracować z amerykańską firmą Exponent. Podpisano już wstępną umowę w tej sprawie. Exponent od 35 lat zajmuje się doradztwem naukowo-technicznym w kilkudziesięciu dziedzinach, m.in. z zakresów: informatyki, telekomunikacji i biotechnologii. Zajmuje się również analizowaniem przyczyn katastrof i projektowaniem inteligentnej broni. Współpracuje w tej dziedzinie z amerykańskim Departamentem Obrony.

Tworzony w Polsce system byłby sprzedawany jednostkom specjalnym wojska i policji w krajach członkowskich i stowarzyszonych z NATO.

Istniałaby także możliwość dostosowania go do potrzeb cywilnych służb ratowniczych. Jego produkcja miałaby być w całości wykonywana w Polsce, począwszy od prac projektowo-badawczych, po wdrożenie i sprzedaż.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200