Elektroniczny podpis z komórki za pół roku

Bezpieczny Mobilny Podpis Elektroniczny opracowywany przez firmę MobiTrust ma być tańszą i bardziej dostępną alternatywą dla dotychczas oferowanego w Polsce podpisu elektronicznego. Według zapowiedzi pierwsze wdrożenia odbędą się jeszcze w tej połowie roku.

Mobilny podpis elektroniczny opracowany przez firmę MobiTrust opiera się na wykorzystaniu specjalnej karty SIM oraz telefonu komórkowego w roli czytnika. Mikroprocesor umieszczony we wspomnianej karcie zawiera prywatne certyfikaty bezpieczeństwa i umożliwia szyfrowanie przekazywanych danych.

Rozwiązanie przygotowane przez MobiTrust posiada certyfikaty bezpieczeństwa i zgodnie z zapisami ustawy o podpisie elektronicznym może spełniać rolę podpisu kwalifikowanego. Partnerem spółki w zakresie wydawania certyfikatów kwalifikowanych jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. System pozytywnie został już pozytywnie oceniony przez dwóch polskich operatorów komórkowych. "Prowadzimy zaawansowane rozmowy z operatorami komórkowymi, wdrożenie naszego rozwiązania planowane jest w połowie tego roku" - mówi Mariusz Skiba, prezes MobiTrust. Według przedstawicieli firmy jego zastosowanie ma ułatwić m.in. wysyłanie deklaracji podatkowych do urzędów skarbowych oraz dokonywanie rozliczeń z ZUS.

Zobacz również:

Projekt jest realizowany przy wsparciu ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dotacja, która ma być przekazana do końca 2008 roku, wyniesie ok. 1,2 mln zł. Całkowite koszty projektu sięgną ok. 2,8 mln zł.

czytaj także:

- 1,2 mln zł na mobilny podpis elektroniczny


TOP 200