Elektroniczny papier za dwa lata

Philips będzie współpracował z firmą E Ink nad rozwojem elastycznych, kontrastowych wyświetlaczy o grubości 0,3 mm. Pierwsze ich egzemplarze mają pojawić się na rynku w 2004 roku.

Philips będzie współpracował z firmą E Ink przy tworzeniu elastycznych, kontrastowych wyświetlaczy o grubości zaledwie 0,3 mm. Pierwsze ich egzemplarze mają pojawić się w sklepach już w 2004 roku.

W supercienkich wyświetlaczach zastosowano tzw. mikrokapsułki, świecące pod wpływem impulsów elektrycznych. Ekran składa się właśnie z warstwy owych mikrokapsułek, ściśniętych między metaliczną powierzchnią a warstwą przeźroczystego plastiku.

Jego zaletą jest to, że w przeciwieństwie do wyświetlaczy stosowanych dziś np. w telefonach komórkowych czy handheldach, nie musi być podświetlany z tyłu (to właśnie wyeliminowanie umieszczonego zwykle za wyświetlaczem dodatkowego źródła światła pozwoliła na znaczne ograniczenie rozmiarów nowego wyświetlacza). Zdaniem przedstawicieli E Ink, jest to wprost idealne rozwiązanie dla urządzeń przenośnych - zarówno ze względu na rozmiary, jak i wyjątkowo niskie zapotrzebowanie na energię.

Firma E Ink zaprezentowała już prototypy nowych ekranów o przekątnej 5 cali. Mogą one wyświetlać obraz w rozdzielczości 320 x 234 pikseli w palecie 4096 kolorów.