Elektronicznie zabezpieczone euro

Europejski Bank Centralny rozważa wprowadzenie elektronicznych zabezpieczeń do banknotów euro o najwyższych nominałach - wynika z raportu opublikowanego w magazynie Elektronic Engineering Times.

Europejski Bank Centralny (ECB) rozważa wprowadzenie elektronicznych zabezpieczeń do banknotów euro o najwyższych nominałach - wynika z raportu opublikowanego w magazynie Elektronic Engineering Times. Według autorów raportu, przedstawiciele Banku kontaktowali się już w tej sprawie z największymi europejskimi producentami półprzewodników. Ich zdaniem, nowe banknoty z uwagi na swoją popularność (waluta euro zostanie wprowadzona w 12 krajach) mogą stać się obiektem zainteresowania fałszerzy w całej Europie.

W banknotach zastosowanoby chipy RFID (radio frequency identification), które uniemożliwiłyby, lub przynajmniej poważnie utrudniły, fałszowanie banknotów o najwyższych nominałach - czyli 200 oraz 500 euro. Z wypowiedzi przedstawicieli ECB wynika, że projekt ma być realizowany we współpracy z firmami Infineon Technologies oraz Philips Semiconductors.

Zobacz również:

Rzecznik Infineona nie skomentował informacji o współpracy z Bankiem, przyznał jednak, że firma już od jakiegoś czasu pracuje nad zabezpieczaniem banknotów czy biletów (np. na mecze czy koncerty) przy pomocy chipów RIFD.


×