Elektronicznie nie znaczy bez problemów

Standaryzacja kodu kreskowego w polu "Tytułem"

Dla pierwszego scenariusza możliwe jest zastosowanie np. projektu EAN UCC SYSTEM ustalającego zasady oznaczania zleceń płatniczych kodem kreskowym. Standard ten został opracowany przez EAN International przy współpracy przedstawicieli banków i wystawców płatności masowych. Opiera się na wykorzystaniu Identyfikatorów Zastosowania UCC/EAN oraz symboliki kodu kreskowego UCC/EAN-128. W projekcie tym Globalny Identyfikator EAN/UCC, służący do identyfikacji wystawcy zlecenia płatniczego, jest jednoznaczny w skali świata i może być stosowany przez wszystkich bez konieczności dokonywania dodatkowych uzgodnień.

Zasady zapisu przy wykorzystaniu kodu kreskowego przedstawiają się następująco. Globalny Numer Lokalizacyjny UCC/EAN Wystawcy Faktury - IZ 415 - identyfikuje wystawcę faktury (oraz dołączonego zlecenia płatniczego) i jest stosowany na wszystkich zleceniach wydanych przez tego wystawcę z identycznymi warunkami płatności Służy jako klucz do bazy danych zawierającej informacje na temat wystawcy i jest wykorzystywany przez podmiot przyjmujący płatność jako odnośnik do szczegółów umowy z wystawcą, np. zasad akceptacji płatności. Numer Referencyjny Zlecenia Płatniczego - IZ 8020 - jest nadawany przez wystawcę i musi być to numer niepowtarzalny, jednoznacznie identyfikujący zlecenie płatnicze, jeżeli jest używany łącznie z Globalnym Numerem Lokalizacyjnym UCC/EAN. IBAN (Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego) - IZ 8007 - definiuje norma ISO-31616. Identyfikator wskazuje numer rachunku, na który ma być przekazana płatność. Kwota płatności - do przedstawienia kwoty płatności można wykorzystać: IZ 390n - dla pojedynczego obszaru walutowego lub IZ 391n - z trzycyfrowym kodem waluty ISO, gdzie "n" oznacza położenie miejsca dziesiętnego. Data płatności - IZ 12 oznacza termin płatności. Możliwe jest też wykorzystanie innych standardowych kodów Identyfikatorów Zastosowania UCC/EAN, np. Dodatkowa Identyfikacja Produktu IZ 240 w zależności od indywidualnych potrzeb wystawcy.

Zastosowanie technologii jednowymiarowych kodów kreskowych jest prostsze i związane z mniejszymi kosztami, np. urządzeń odczytujących, dlatego też obecnie wydaje się bardziej realna realizacja tego scenariusza.

Kod dwuwymiarowy

Drugi scenariusz oznacza wprowadzenie na standardowym formularzu zlecenia płatniczego dwuwymiarowego kodu PDF 417, wskazanego do stosowania na formularzu IPI.

Dwuwymiarowy kod typu PDF 417 (Portable Data File) zajmuje obszar podobny do powierzchni jednowymiarowego kodu kreskowego, ma jednak znacznie większą pojemność informacyjną. Zastosowane mechanizmy kontrolne wykluczają błędny odczyt danych. Kod PDF 417 ma pojemność 1,1 KB w pojedynczym module o powierzchni 1 cala<sup>2</sup>. Zwiększenie pojemności odbywa się dwiema metodami: poprzez zastosowanie specjalnych programów pakujących - do 4 KB lub poprzez łączenie symboli - do ok. 100 MB. Za pomocą dwuwymiarowego kodu można zarejestrować tekst, dźwięk, grafikę, linie papilarne czy obraz podpisu klienta. Kody są czytane przez specjalne czytniki laserowe, a do ich zapisu można wykorzystywać standardowe drukarki komputerowe. Koszt urządzeń do odczytu kodów dwuwymiarowych przekracza ok. dwukrotnie koszt czytników jednowymiarowego kodu kreskowego.

Wskazane cechy kodu dwuwymiarowego pozwalają na zapis wszystkich informacji znajdujących się na formularzu zlecenia płatniczego przez wystawcę płatności w procesie personalizacji. Bank lub inna instytucja przyjmująca zlecenie płatnicze z wydrukowanym dwuwymiarowym kodem jest w stanie odczytać komplet danych potrzebnych do wygenerowania komunikatu systemu Elixir bez konieczności stosowania innych technologii, koniecznych do określenia np. numeru rachunku odbiorcy płatności, takich jak odczyt ICR/OCR, odczyt informacji z pola "Tytułem" w powiązaniu z odpowiednią bazą danych, rejestracja ręczna itp.

Rozwiązanie to, ze względu na zgodność z regulacjami europejskimi wydanymi przez ECBS, już istniejącym opisem w normie ISO oraz na odpowiednie zaawansowanie technologiczne wydaje się rozwiązaniem przyszłościowym. Zgodność ze standardem wskazanym do stosowania na formularzu transgranicznego formularza IPI pozwala na wykorzystanie dwuwymiarowych kodów w rozliczeniach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Technologia ta powoduje radykalne uproszczenie, a przez to zmniejszenie kosztów rejestracji zleceń, poprzez instytucje pośredniczące.

Zlecenia składane co miesiąc przez klientów indywidualnych w polskich bankach - ich liczba jest szacowana na 50 mln rocznie - dotyczą cyklicznych opłat, takich jak czynsze, opłaty za energię, usługi telekomunikacyjne, wywóz śmieci, dostawa wody do gospodarstw domowych, usługi kanalizacyjne, abonamenty telewizyjne, składki na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych czy spłaty rat kredytów konsumpcyjnych. Taka liczba masowych płatności powoduje, że inwestycje w instalacje drukujące i odczytujące dwuwymiarowe kody będą opłacalne, a realizowany program elektronizacji rozliczeń międzybankowych przyniesie korzyści wszystkim stronom zaangażowanym w proces przekazywania płatności.


TOP 200