Elektronicznie nie znaczy bez problemów

Podsumowując, dane zawarte obecnie w kodach kreskowych nie są odczytywane w jednostkach przyjmujących zlecenia płatnicze, co powoduje, że informacje umożliwiające identyfikacje zlecenia nie są przenoszone do elektronicznego komunikatu systemu Elixir. Podstawowa przyczyna to różnorodność stosowanych kodów kreskowych i różne formaty informacji. W efekcie, w miarę wzrostu liczby komunikatów elektronicznych docierających do oddziału prowadzącego rachunek wystawcy, zaczynają narastać problemy z właściwą identyfikacją płatności. System MPS stanowi tylko częściowe rozwiązanie tego problemu.

Jednocześnie na rynku pojawiają się alternatywne - poza systemem bankowym i placówkami pocztowymi - sposoby realizacji opłacania rachunków, pozwalające przy okazji na lepszą identyfikację płatności. Jednym z nich jest możliwość opłacania rachunków w sieciach hipermarketów. Płatność trafiająca do kasy sklepu jest identyfikowana na podstawie informacji z kodu kreskowego, a przepływ środków następuje zbiorczo za pośrednictwem banków prowadzących rachunek hipermarketu i wystawcy. Aby móc przetwarzać informacje z różnych rodzajów kodów, firmy obsługujące odczyt kodów w hipermarketach budują skomplikowane algorytmy rozpoznające symbolikę kodu oraz unikalny dla każdego z wystawców sposób zapisu informacji. Jednak do uczestnictwa w systemie konieczne są nadal dwustronne uzgodnienia dotyczące specyfiki kodu kreskowego pomiędzy firmą odczytującą dane a wystawcą płatności.

Warto odnotować, że na życzenie niektórych wystawców - mających problemy z identyfikacją płatności - Poczta Polska organizuje bezpośrednie dostarczanie dokumentów papierowych ze swoich placówek do wystawcy.

Propozycje rozwiązań

Rozwiązaniem problemu odczytu informacji z kodu kreskowego na formularzu umożliwiającym właściwą identyfikacji płatności jest wprowadzenie odpowiednich standardów regulujących dwie kwestie związane z kodami kreskowymi: ich symbolikę (typ) oraz treść komunikatu zawartego w kodzie.

W 2001 r. określono w Polskiej Normie PN-F-01101 standard formularza polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej WP. Cechy standardowych formularzy oraz sposób wypełniania umożliwiają automatyczny odczyt danych. Formularze te są już wdrażane w sektorze bankowym. Uregulowanie kwestii kodów kreskowych powinno nastąpić poprzez rozszerzenie normy PN-F01101 o opis sposobu wypełniania polegający na zastosowaniu standardu kodu kreskowego oraz formatu informacji w nim zawartej.

Zastosowanie standardu formularza, typu kodu kreskowego oraz formatu informacji umożliwiłoby prawidłowy odczyt i weryfikację danych zawartych w kodzie kreskowym, bez względu na miejsce jego odczytu i bez konieczności dokonywania uzgodnień pomiędzy wystawcą a podmiotem odczytującym. W konsekwencji pozwoliłoby na tworzenie w bankach elektronicznego komunikatu systemu Elixir na postawie danych zawartych w kodzie kreskowym prezentowanym przez różnych wystawców.

Analogiczne rozwiązanie wdrożono w tzw. formularzu IPI (International Payment Instruction) będącym - w pewnym uproszczeniu - międzynarodowym poleceniem przelewu. Zalecenie Europejskiego Komitetu ds. Standardów Bankowych (ECBS) wyraźnie określa rodzaj kodu kreskowego dopuszczonego do stosowania na tym formularzu. Jest to dwuwymiarowy kod PDF417 opisany w normie ISO ISO/IEC FCD 15438 - Bar coding.

W Polsce możliwe do wdrożenia wydają się obecnie dwa scenariusze. Pierwszy to wdrożenie standardu jednowymiarowego kodu kreskowego przenoszącego informacje zawarte w polu "Tytułem" dotyczące szczegółów płatności.

Elektroniczny komunikat byłby generowany na podstawie informacji zawartych w alfanumerycznych polach formularza standardowego oraz danych z pola "Tytułem". Możliwe byłoby także wykorzystanie baz danych zawierających informacje konieczne do utworzenia kompletnego komunikatu elektronicznego systemu Elixir. Druga możliwość to wdrożenie standardu kodu dwuwymiarowego przenoszącego całość informacji dotyczącej zlecenia płatniczego i pozwalającej na automatyczne generowanie pełnego komunikatu Elixir, wyłącznie na podstawie informacji odczytanej z kodu.

W obydwu rozwiązaniach na formularzu papierowym zlecenia płatniczego powinien znajdować się komplet informacji pozwalający na utworzenie elektronicznego komunikatu systemu Elixir poprzez rejestrację ręczną.


TOP 200