Elektroniczne wrota Warmii i Mazur

Rusza największy w Polsce projekt informatyzacji administracji samorządowej. Z portalu Wrota Warmii i Mazur skorzystają mieszkańcy 111 gmin województwa warmińsko-mazurskiego, którzy otrzymają nowoczesny system obsługi w urzędach. Będą mogli za pośrednictwem internetu m.in. złożyć wniosek o nowy dowód osobisty czy o zarejestrowanie działalności gospodarczej.

"Udało nam się namówić do współpracy 111 gmin z naszego regionu. To największy tego typu projekt informatyczny w polskich samorządach" - podkreśla Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Wrota Warmii i Mazur zbudują: Winuel (lider konsorcjum), Sygnity, Max Elektronik, Aram oraz Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. "Nie ukrywam, że jestem zaskoczony, z jaką determinacją podchodzą do tego typu działań właśnie samorządy różnych szczebli w całej Polsce. Są pionierami w realizacji projektów informatycznych" - mówi Andrzej Kosturek, wiceprezes zarządu Sygnity, prezes zarządu Winuela. "Wszystko to dzieje się także dzięki funduszom z UE. Oceniamy, że do 2013 r. Unia może zasilić polskie gminy funduszami w wysokości ok. 5-6 mld zł".

Projekt wart jest 20 mln zł, z czego trzy czwarte sfinansuje Unia Europejska. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec marca 2008 r.

Umowa, którą konsorcjum podpisało z urzędem marszałkowskim woj. warmińsko-mazurskiego, zakłada dostarczenie sprzętu komputerowego i serwerów, dostawę i instalację oprogramowania do funkcjonowania e-urzędu (tzw. Centralny Portal E-urząd) oraz wdrożenie dziedzinowych systemów informatycznych (SOJST - System Obsługi Jednostek Samorządu Terytorialnego i SOD - System Obiegu Dokumentów) w Urzędzie Marszałkowskim oraz większości jednostek samorządu terytorialnego na terenie województwa. Z dostarczonych systemów będzie korzystać ponad 3000 pracowników urzędu marszałkowskiego, urzędów powiatowych i urzędów gmin. Konsorcjum pod przewodnictwem Winuela dostarczy również niezbędną do funkcjonowania e-urzędu infrastrukturę teleinformatyczną dla jednostek biorących udział w projekcie.

Źródło: Sygnity

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200