Elektroniczne okno na świat

Ternet wprowadzi możliwość elektronicznej płatności za prenumeratę czasopism i rezerwacji turystycznej.

Ternet wprowadzi możliwość elektronicznej płatności za prenumeratę czasopism i rezerwacji turystycznej.

Obsługę internetowych klientów Telekomunikacji Polskiej S.A., wprowadzenie elektronicznych pieniędzy w prenumeracie prasy Ruch S.A. i stworzenie wirtualnego biura podróży zapowiedziała warszawska firma Ternet.

Ternet, dostawca usług internetowych, podpisze najprawdopodobniej umowę z Telekomunikacją Polską S.A. (TP S.A.) na obsługę sieciowej działalności polskiego operatora telekomunikacyjnego.

"Telekomunikacja zdaje sobie sprawę, że nie jest w stanie obsłużyć wszystkich klientów, chcących skorzystać z poczty elektronicznej i przeglądarek WWW" - stwierdził Waldemar Sadowski, prezes Ternetu.

Na początku br. TP S.A. zapowiedziała bezpłatny dostęp do Internetu dla wszystkich swoich klientów. Obecnie w większych miastach Polski działa specjalny telefon, łączący abonentów TP S.A. z ogólnoświatową siecią. Ternet - zdaniem Waldemara Sadowskiego - ma być jedną z dwóch firm na terenie kraju, świadczących nowe usługi telekomunikacyjne dla klientów TP S.A.

Nieco inaczej współpracę z dostawcami pojmują przedstawiciele Telekomunikacji. "Nie określiliśmy jeszcze, jakie firmy zaprosimy do współpracy" - stwierdził Jarosław Kępkowicz, dyrektor Centrum Systemów Teleinformatycznych TP S.A. Jego zdaniem, Centrum przygotowuje obecnie ramową umowę, która będzie przedstawiona kilkunastu firmom, zainteresowanym świadczeniem usług klientom TP S.A. "W umowie określono maksymalne stawki za usługi, a także warunki monitorowania przez TP S.A. współpracujących z nią firm" - poinformował Jarosław Kępkowicz. Dyrektor Centrum nie wykluczył jednak, że jednym z partnerów będzie Ternet.

Kiosk w Internecie

Równocześnie Ternet prowadzi prace nad rozbudową serwera WWW, największego w kraju kolportera prasy - spółki Ruch S.A.

Funkcjonująca obecnie elektroniczna prenumerata większości istniejących na polskim rynku tytułów, bedzie do końca br. wzbogacona o możliwość płacenia za nią elektronicznymi pieniędzmi - DigiCASH. Wstępem do wprowadzenia tej formy płatności jest umożliwienie posiadaczom kart VISA i MasterCARD płacenia za prenumeratę do końca czerwca br. Jak wyjaśnia Eryk Lichwa, przedstawiciel Ternetu, każdy dysponujący kontem bankowym

będzie mógł bez wychodzenia z domu zapłacić za prenumeratę czasopisma czy gazety. Nie ujawnił jednak, z jakimi bankami prowadzone są obecnie negocjacje w sprawie DigiCASH. "Większość polskich banków, idąc za tegoroczną inicjatywą Deutsche Bank, który umożliwia swoim klientom wykonywanie transakcji za pomocą DigiCASH, jest zainteresowana obsługą elektronicznych pieniędzy" - stwierdził Waldemar Sadowski. Zawierane w ten sposób transakcje polegają na wymianie między bankiem a daną instytucją jedynie numeru, odpowiadającemu nominałowi danego banknotu. Za bezpieczeństwo przesyłki ręczą odpowiednie procedury szyfrowania transmitowanych danych. "Kiedy Deutsche Bank rozpowszechnił elektroniczne pieniądze, nasze rozmowy z polskimi bankami stały się bardziej ożywione" - powiedział Waldemar Sadowski.

Kolejną inicjatywą warszawskiej spółki jest organizacja na własnym serwerze wirtualnego kiosku, w którym można przeczytać wybrane tytuły prasy krajowej.

Wakacje przed monitorem

Ostatnią z zapowiedzianych przez przedstawicieli Ternetu inicjatyw jest otwarcie przed wakacjami wirtualnego biura podróży. Korzystając z przeglądarki WWW, będzie można załatwić wszystkie formalności związane z planowaną wakacyjną podróżą. Ternet podpisał już w tej sprawie umowy z Orbisem S.A. i Polską Izbą Turystyki. "Każda przystępująca do projektu agencja turystyczna będzie oferować za naszym pośrednictwem możliwość zdalnej rezerwacji wakacji w kraju i za granicą" - twierdzi Waldemar Sadowski. Ponadto, na stronach Ternetu bedzie udostępniona największa w kraju baza danych zasobów turystycznych, przygotowana przez Polską Agencję Promocji Turystyki. Zainteresowani wyjazdem do danej miejscowości będą mogli znaleźć komplet informacji o lokalnych hotelach, komunikacji i atrakcjach turystycznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200