Elektroniczne książki

Dzięki uprzejmości firmy SOLID INT z Piaseczna otrzymałem do testowania 3 ''egzemplarze'' książek elektronicznych (eBooks), wyprodukowanych przez amerykańską firmę SoftBooks Inc.

Dzięki uprzejmości firmy SOLID INT z Piaseczna otrzymałem do testowania 3 ''egzemplarze'' książek elektronicznych (eBooks), wyprodukowanych przez amerykańską firmę SoftBooks Inc.

Tak więc miałem okazję po raz pierwszy obejrzeć produkt zachwalany w Stanach jako "ekologiczny", gdyż do jego produkcji nie jest potrzebny papier, który wytwarza się z drewna. Podręcznik jest także przygotowany w postaci eBook, za wyjątkiem Quick Reference Guide (ściągawka). Śmiem wątpić czy książka elektroniczna w najbliższym czasie wyprze z rynku książkę drukowaną. Kto wie co będzie za kilka czy kilkanaście lat?

Dlaczego lepsza?

Żyjemy w wielowymiarowym świecie, toteż rozumiemy i uczymy się szybciej, jeśli źródło informacji jest także wielowymiarowe. Konwencjonalne książki są jednowymiarowe, elektroniczne zostały wzbogacone o 2 wymiary (animacja i udźwiękowienie) zachowując przy tym wszystkie cechy swoich poprzedniczek np. parzyste i nieparzyste strony, numerację, spis treści, indeks i zakładki, przy znacznie zmniejszonej objętości na półce.

Instalacja

Elektroniczną książkę można zainstalować na Apple Macintosh lub dowolnym pececie z co najmniej 2 MB RAM. Niezbędny jest także Microsoft Windows 3.x. Idealnym komputerem dla eBooks jest IBM 386 25 MHz lub szybszy z kartą VGA i 512k lub więcej pamięci wideo. Typowa eBook zajmuje ok. 1 Mb pamięci, jednak książki zawierające dużo animacji oraz obszerną ścieżkę dźwiękową (seria językowa) wymagają do 15 MB pamięci! Już niedługo większe książki mają być oferowane w postaci CD. Dźwięk odtwarzany przez głośnik peceta nie jest najwyższej jakości, dlatego zaleca się dokupienie głośniczka "The Sound Source" w cenie ok. 40 USD.

Jak korzystać z eBook?

Wszystkie eBooks działają w takim samym standardzie. Oznacza to taki sam wygląd ekranu i takie same dostępne operacje. Różnią się jedynie treścią. Po zapoznaniu się z zasadami korzystania z jednej, nie ma problemów z korzystaniem z innych.

Firma SOLID udostępniła mi 3 książki: Presidents, English - Quick and Easy, Spanish - Quick and Easy. Pierwsza z nich zawiera życiorysy wszystkich prezydentów Stanów Zjednoczonych, dwie następne - to słowniki językowe wraz z opisem gramatyki dla średnio zaawansowanych.

Aby "otworzyć" książkę, trzeba skorzystać z tzw. książki kodowej. Jest to ciekawe zabezpieczenie softwarowe przed dostępem nieuprawnionych użytkowników. Do dyskietek instalacyjnych dołączona jest kartka specjalnie spreparowanego papieru (czarny druk na bordowym tle) nie dająca się skopiować lub zeskanować (sprawdziłem!). Kartka zawiera wzory 14 rzadko używanych fontów wraz z odpowiadającymi im kluczami. Po wczytaniu logo książki pojawia się jeden z powyższych fontów z prośbą o podanie klucza.

Użytkownik eBooka może przeglądać stronę po stronie do przodu i do tyłu, "skoczyć" do pierwszej strony i do ostatniej, a także do strony o określonym numerze. Strony można przeglądać automatycznie określając zakres i czas, przez który każda z nich będzie widoczna na ekranie, co jest szczególnie atrakcyjne dla dzieci. Do książki można włożyć dowolną liczbę zakładek i poruszać się tylko po nich. Do każdej ze stron można dopisać notatki. Każdą z nich można wydrukować. Istnieje także funkcja szukania wzorca. Największą atrakcją jest jednak animacja i udźwiękowienie. Przy każdej kartce znajduje się informacja, czy autor cokolwiek z tych propozycji umieścił. Na przykład przy życiorysie każdego z prezydentów można posłuchać ich głosu, a w słownikach - każdego z haseł wymawianego przez lektora. Niektóre z haseł (np. zaćmienie słońca) można obejrzeć na ekranie.

Kiedy będą w Polsce?

Wydaje się, że dla celów dydaktycznych eBooks mogą oddać nieocenione usługi. Trochę mniejsze znaczenie odegrają przy popularyzacji literatury pięknej (chyba, że będą zawierały fragmenty ekranizacji). Firma Solid na razie bada rynek zastanawiając się, czy wejść nań z polskimi produktami, czy też na razie rekomendować amerykańskie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200