Elektrim bliżej bankructwa?

Holding zapłaci jedynie odsetki w wysokości 8,4 mln euro od wyemitowanych obligacji wymiennych. Spółki wciąż nie stać na wykup papierów o wartości prawie 480 mln euro. Obligatariusze mogą złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości Elektrimu.

Elektrim poinformował, że nie posiada środków na wykup obligacji zamiennych o wartości 479 mln euro. Dzisiaj upływa okres przedterminowego wykupu papierów, który cztery dni temu zgłosili prawie wszyscy obligatariusze spółki. Elektrim jest w stanie zapłacić jedynie odsetki w kwocie 8,36 mln euro od wyemitowanych obligacji. Komunikat głosi, iż: "Spółka nie uzyskała dodatkowych źródeł finansowania, które byłyby wystarczające dla przedterminowego wykupu wszystkich obligacji w dniu 17 grudnia".

W miniony Elektrim poinformował, że posiada w kasie 276 mln euro gotówki a na spłatę zobowiązań i kredytów bankowych potrzeba spółce 753 mln euro. Firma liczy jednak na to, że uda jej się opracować takie rozwiązania finansowe, które zadowolą posiadaczy obligacji. Według Elektrimu, pozyskanie środków na wykup obligacji "odbędzie się poprzez sprzedaży aktywów spółki Elektrim Kable, podwyższenie kapitału, oferty publicznej lub sprzedaży części lub całości udziałów, jakie Elektrim posiada w spółce Elektrim Telekomunikacja"

Zobacz również:

  • Wyższy poziom ochrony danych przekłada się na przychody
  • Google Meet stawia na większe możliwości streamingu

W zeszłym tygodniu Elektrim SA podjął decyzję o zbyciu akcji Elektrimu Kable (70,49%) na rzecz Krakowskiej Fabryki Kabli. Kasę spółki ma zasilić 110 mln USD. Zarząd spółki podał jednocześnie w komunikacie informację, że: "Merrill Lynch International prowadzi w imieniu Elektrim SA rozmowy z obligatariuszami w celu przeprowadzenia restrukturyzacji obligacji".

Spekulacje o bankructwie spółki nie są bezpodstawne, gdyż niewykluczone jest złożenie przez obligatariuszy wniosku o ogłoszenie upadłości Elektrimu. "Chociaż obligatariusze mogą zgłosić wniosek o upadłość Elektrimu, tak naprawdę w ich interesie jest "wyrwać" od spółki tyle środków ile się da. Elektrim powinen więc w pierwszej kolejności oddać obligatariuszom część pieniędzy, a resztę zobowiązań przesunąć w terminie, aby uzyskać czas na zdobycie środków na ich spłatę. Aby je pozyskać, Elektrim musiałby się bardzo mocno wyprzedać. Spółka, mimo obecnych kłopotów, posiada środki aby dalej istnieć na rynku", skomentował sytuację Dariusz Górski, analityk z ING Barings Securities (Poland) SA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200