Elba po styczniowej fuzji

Wrocławska firma zostanie drugim dystrybutorem aplikacji SAS Institute w Polsce.

Wrocławska firma zostanie drugim dystrybutorem aplikacji SAS Institute w Polsce.

"Do mniejszych przetargów na dostawę systemów bankowych będziemy stawać sami, przy większych nie obejdzie się bez wsparcia naszego strategicznego partnera" - powiedział Wiesław Frydrych, prezes spółki Elba S.A., którą w styczniu br. przejął przez ComputerLand S.A. "Oczywiście jest możliwe, że ComputerLand weźmie udział w jakimś przetargu, oferując inny niż nasz system bankowy" - zakłada prezes wrocławskiej firmy.

Elba S.A. została sprywatyzowana w kwietniu 1991 r., pięć lat później największy polski integrator zainwestował w spółkę 1 mln USD, przejmując 69% jej udziałów. Pozostała część akcji znajduje się w posiadaniu ZE Elwro S.A., NBP i pracowników spółki. Wśród dostawców systemów bankowych na polskim rynku Elba pozostaje dziś daleko w tyle za liderami, Softbankiem i CSBI, z przychodami z tworzenia oprogramowania w wysokości 2,31 mln zł za 1995 r.

Rozwój technologiczny

W ofercie Elby znajdują się dwa rodzaje systemów: transakcyjne bazy danych i tzw. MIS (Management Information Systems). Systemy transakcyjne wrocławska firma zamierza rozwijać wraz z klientami. "Negocjujemy obecnie wdrożenie systemu Skarb w jednym z banków komercyjnych, który zainteresowany jest również jego modernizacją" - twierdzi Renata Tomczak, przedstawiciel Elby. Wspólnie z Bankiem Przemysłowo-Handlowym programiści Elby pracują również nad systemem Caro, stworzonym do obsługi oddziałów banku. Obie bazy budowane są w środowisku 4 GL Informixa i mogą działać zarówno na serwerach intelowskich, jak i RISC.

W przypadku systemów MIS, do których należą Raba i Spid, programiści Elby zamierzają tworzyć w środowisku narzędzi SAS Institute. "Najprawdopodobniej we wrześniu podpiszemy z amerykańską firmą umowę na dystrybucję aplikacji, które zamierzamy wdrażać u naszych klientów" - stwierdził Wiesław Frydrych. Umowa ta ma połączyć znajomość doświadczenia specjalistów Elby w zakresie potrzeb polskich banków i technologię SAS Institute.

Wrocławska firma będzie w Polsce drugim po krakowskiej firmie Sawan dystrybutorem systemu i aplikacji SAS Institute, noszącym tytuł SAS Quality Partner. Zdaniem Alicji Wieckiej, prezes polskiego oddziału firmy, w Polsce jest miejsce dla więcej niż dwóch dystrybutorów. "Sawan nie będzie z pewnością w stanie obsłużyć wszystkich klientów SAS" - dodaje Wiesław Frydrych. Podobnie uważa Mariusz Gąsowski, wiceprezes krakowskiej spółki.

W lipcu br. Elba wygrała przetarg na dostawę systemów automatyzacji procesów tworzenia sprawozdawczości bankowej, zgodnej z nowymi wymaganiami NBP w Banku Zachodnim S.A. i Powszechnej Kasie Oszczędności BP. Systemy będą wdrożone do końca br. w 403 oddziałach lokalnych i 13 oddziałach regionalnych PKO BP oraz w 118 oddziałach Banku Zachodniego S.A.

Przedstawiciele Elby są zdania, że obecny rok zakończy się dla firmy wzrostem obrotów do 5 mln zł i zysków do 300 tys. "W przyszłym roku powinniśmy zarobić 900 tys. zł przy obrotach ok. 9 mln zł".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200