Elastyczne znaczy zwirtualizowane

Wirtualizacja to technika, której potencjalnych zalet i możliwości zastosowań nie można lekceważyć niezależnie od wielkości systemu IT. Obecnie w centrach przetwarzania danych wirtualizacja serwerów i pamięci masowych jest powszechnie stosowana.

Praktycznie wszyscy producenci sprzętu lub oprogramowania oferują produkty z certyfikatami zgodności z różnymi platformami wirtualizacyjnymi. Również w centrach danych, z których korzystają średnie przedsiębiorstwa, technikę tę można uznać za rozwiązanie standardowe. Inaczej jest w przypadku małych firm, które używają jej znacznie rzadziej - według niektórych ocen tylko ok. 20% z nich stosuje jakąś formę wirtualizacji.

Wynika to przede wszystkim z dwóch powodów: kosztów wdrożenia, które w małych systemach są dosyć wysokie, i często nie przynoszą szybkiego zwrotu z inwestycji, oraz z kosztów utrzymania, które mogą być trudne do zaakceptowania przez niewielkie przedsiębiorstwa ze względu na znacznie większy poziom skomplikowania systemu -.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT
Elastyczne znaczy zwirtualizowane
Inaczej niż w klasycznym systemie IT, pojawiają się na przykład dodatkowe koszty zakupu licencji i wsparcia dla hiperwizorów. Instalacja oprogramowania wirtualizacyjnego może też wymagać wymiany serwerów na nowe modele wyposażone w procesory z funkcjami sprzętowego wspomagania wirtualizacji, a także modyfikacji infrastruktury pamięci masowych. Oznacza to koszty, które realnie zmniejszają zyski, jakie można osiągnąć redukując liczbę fizycznych serwerów i zajmowaną przez centrum danych powierzchnię, a także obniżając rachunki za zużycie energii.

Wirtualizacja daje też zupełnie nowe możliwości stosunkowo szybkiej i elastycznej modyfikacji systemu IT oraz dopasowania go do zmieniających się wymagań biznesowych. Gdy wzrasta lub maleje ruch i obciążenie generowane przez aplikacje - można odpowiednio włączać lub wyłączać wirtualne serwery, by ich moc przetwarzania uwzględniała te zmiany.

W środowisku zwirtualizowanym łatwiej można zarządzać migracją danych, przenosząc mniej ważne informacje do wolniejszych i tańszych systemów pamięci masowej. Dane można też łatwiej replikować niż w klasycznym systemie, ponieważ wirtualizacja nie wymaga stosowania rozwiązań nadmiarowych.

Wirtualizacja daje możliwość wydłużenia cyklu życia macierzy. W zwirtualizowanej sieci SAN można stosunkowo łatwo dodawać nowe systemy pamięci, uzupełniające jej zasoby i wciąż wykorzystując stare pamięci realizować stopniową migrację. Pozwala to na wydłużenie czasu działania starych elementów systemu oraz uniknięcie kosztów i ryzyka związanego z rewolucyjną modyfikacją infrastruktury.

Jedną z ważnych zalet projektów wirtualizacji centrum danych jest konieczność analizy posiadanej infrastruktury IT, a w efekcie możliwość eliminacji jej przestarzałych lub zbędnych elementów. W codziennej praktyce taka analiza jest rzadko kiedy przeprowadzana.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200