Elastyczna infrastruktura wsparta przez AI ułatwi cyfrową transformację

To koniec ery serwerów do wszystkiego – obwieszcza Dell EMC. Cyfrowa transformacja, operacje na danych wykorzystujące sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i głęboka analityka wymagają nowego podejścia do infrastruktury. Dlatego Dell EMC wprowadza nowe serwery, macierze pamięci i rozwiązania hiperkonwergentne. A w drugiej połowie roku pojawi się modułowa infrastruktura, która da centrom przetwarzania pełną elastyczność.

Elastyczna infrastruktura wsparta przez AI ułatwi cyfrową transformację

Michael Dell otwiera konferencję Dell Technologies World 2018

Nowe serwery, macierze pamięci i rozwiązania hiperkonwergentne, jakie Dell EMC przedstawił na początku maja w trakcie konferencji Dell Technologies World w Las Vegas, mają pomóc przedsiębiorstwom, które prowadzą transformację cyfrową, zmagają się z nowymi rodzajami aplikacji albo stoją przed koniecznością podniesienia wydajności i jednocześnie zautomatyzowania pracy centrum przetwarzania danych.

Serwery ze sztuczną inteligencją

Dell EMC już teraz wprowadza do swoich serwerów PowerEdge mechanizmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dzięki temu użytkownicy mają przyspieszyć swoje procesy i skrócić czas potrzebny na przygotowanie produktów (time-to-market).

Operacje na danych wykorzystujące uczenie maszynowe wymagają maszyn zdolnych do przyjęcia w krótkim czasie dużych zbiorów danych, zarówno ustrukturyzowanych, jak i nie, oraz ich wydajnego przetwarzania. Widząc na rynku zapotrzebowanie na takie serwery Dell EMC postanowił rozszerzyć linię PowerEdge o nowe maszyny z czterema gniazdami procesorowymi: R840 i R940xa. Obie mają przyspieszyć obsługę programów wykorzystujących AI i obliczenia na dużych zbiorach danych, ale przy ich konstrukcji przyświecały nieco inne założenia: mają pomóc w rozwiązaniu różnych problemów.

„Zauważyliśmy, że koncepcja posiadania jednego uniwersalnego serwera do wszystkich zastosowań wcale nie daje klientom wydajności, jakiej by potrzebowali, czy oczekiwali” – stwierdził Ravi Pendekanti, wiceprezes marketingu serwerów i infrastruktury w Dell EMC. Oba zaprezentowane w trakcie konferencji serwery zostały zaprojektowane z myślą o konkretnych potrzebach użytkowników.

PowerEdge R840 ma przyspieszyć prowadzenie analiz w bazach danych. Został zoptymalizowany do obsługi standardowych operacji analitycznych. Umożliwia bezpośrednie podłączenie nawet 24 dysków poprzez interfejs NVMe, używany zwykle w dyskach typu flash, co minimalizuje opóźnienia i przyspiesza transfer danych.

PowerEdge R940xa (od extreme acceleration, a więc ekstremalne przyspieszenie) został zaprojektowany z myślą o obsłudze operacji wymagających potężnych mocy obliczeniowych. Może zostać wyposażony w cztery procesory główne i cztery procesory graficzne. Takie połączenie doskonale sprawdza się przy pracy z bazami danych, które zostały zoptymalizowane pod kątem operacji na procesorach graficznych (np. Kinetica, Brytlyt czy MapD). „Jesteśmy przekonani, że w takich zastosowaniach najbardziej potrzeba lepszych proporcji GPU do CPU. I właśnie w tych przypadkach R940xa okazuje się niezwykle potrzebny” – przekonywał Pendekanti.

Dell EMC ogłosił także zacieśnienie współpracy z Intelem, które w zamierzeniach ma pomóc klientom w wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dell EMC dołączył do programu Intel AI Builders, który skupia różnych partnerów technologicznych rozwijających mechanizmy sztucznej inteligencji oparte o technologie Intela. Mają one trafiać do produktów Dell EMC z linii Ready Solution, które integrują sprzęt firmy z elementami software’owymi partnerów. „Budowane przez nas rozwiązania Ready Solutions umożliwiają klientom szybkie wdrożenie mechanizmów uczenia maszynowego czy uczenia głębokiego zdejmując z nich konieczność wykonania wielu prac na własną rękę” – zapewniał Pendekanti.

Wprowadzenie mechanizmów AI do serwerów było niewątpliwie najbardziej spektakularnym wydarzeniem konferencji Dell Technologies World, ale też budzącym wiele emocji. Szef firmy Michael Dell był dopytywany za spotkaniu z dziennikarzami i analitykami, czy sam nie podziela obaw wobec sztucznej inteligencji wyrażanych przez Elona Muska czy Stevena Hawkinga i czy wykorzystanie AI nie powinno zostać objęte regulacjami. Dell przekonywał, że do katastroficznych wizji rozwoju technologii skłania nas raczej kino niż rzeczywistość. „Jeśli oglądacie film sprzed 30 lat, to technologia jest w nim źródłem problemów albo zagrożeniem. A gdzie są wszystkie dobre rzeczy, które osiągamy dzięki technologii, na przykład badania genetyczne? Naszą rolą jest znaleźć właściwe zastosowania dla sztucznej inteligencji. Regulacje mogłyby pozbawić nas szansy na wiele dobrych rozwiązań” – przekonywał Dell.

Pamięć na nowe wyzwania

W dziedzinie pamięci masowych Dell EMC ogłosił dwie nowości: zaprojektowaną od nowa flagową linię dla przedsiębiorstw PowerMax, która zastępuje produkty VMAX oraz opartą wyłącznie na dyskach typu flash macierz XtremIO, po raz pierwszy z natywną replikacją danych, wycenioną przy tym tak, aby mogły się nią zainteresować także mniejsze firmy.

PowerMax to pamięć przeznaczona do obsługi typowych operacji na krytycznych zbiorach, takich jak systemy bazodanowe czy programy klasy ERP, ale także coraz częściej wykorzystywanych nowoczesnych aplikacji wrażliwych nawet na opóźnienia wyrażane w mikrosekundach. Przedstawiciele Dell EMC zapewniają, że taka pamięć pozwoli skonsolidować na jednej skalowalnej platformie pamięci zasoby potrzebne do obsługi aplikacji nowego typu: analityki w czasie rzeczywistym, sztucznej inteligencji, internetu rzeczy.

W najbardziej zaawansowanej konfiguracji PowerMax może obsłużyć 10 milionów operacji wejścia/wyjścia na sekundę (o połowę więcej niż VMAX) zapewniając pasmo 150 GB/s (trzykrotnie większe zagęszczenie).

Taki wzrost parametrów udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu u podstaw tej platformy kontrolera NVMe (non-volatile memory espress, ekspresowa obsługa pamięci nieulotnej), który doskonale sprawdza się przy pracy wielowątkowej i pozwala wykorzystać pełne możliwości dysków SSD.

Kolejna nowość w pamięciach PowerMax to silnik do uczenia maszynowego wbudowany w system operacyjny tej platformy, który dzięki predyktywnym analizom i rozpoznawaniu schematów potrafi podnieść wydajność pracy całego systemu. Z kolei nowe mechanizmy deduplikacji i kompresji pozwalają pięciokrotnie zmniejszyć rozmiary plików.

Ważnie ogłoszenie dotyczyło także całkowicie flashowej macierzy XtremIO, w której zastosowano nowe mechanizmy replikacji, zmniejszające nawet o 75% zapotrzebowanie na pasmo dzięki przesyłaniu do docelowej lokalizacji tylko zmienionych danych. Mniej złożone wersje urządzenia mają zainteresować małe i średnie firmy, wymagające efektywnych systemów pamięci.

Rozwój hiperkonwernencji

Po połączeniu Della i EMC, który kontroluje VMware, firma rozwinęła ofertę rozwiązań hiperkonwergentnych dla centrów przetwarzania danych. Do nich kieruje produkty VxRail i bardziej rozbudowany VxRack. Oba powstały w wyniku integracji urządzeń Dell EMC z oprogramowaniem VMware: vSAN do wirtualizacji dysków i systemu operacyjnego do wirtualizacji i chmury vSphere. Teraz ta integracja się zacieśnia.

Nowości wprowadzone do odświeżonego VxRaila to:

  • protokół NVMe – zmniejsza opóźnienia i podnosi wydajność,
  • zastosowanie procesorów Intel Xeon Scalable, które mogą obsłużyć 1,5 TB RAM-u na jeden procesor,
  • akceleratory NVIDIA Tesla P40 do skomplikowanej grafiki,
  • Ethernet 25GbE,
  • uproszczone zarządzanie dzięki konsolidacji VxRail Manager Events z VMware vCenter.

VxRack to rozwiązanie typu software-defined data center (SDDC) oparte na urządzeniach VxRail. W nowej wersji zostało dostosowane do wykorzystania możliwości nowych serwerów PowerEdge. VxRack SDDC został zintegrowany z najnowszą wersją (2.3) VMware Cloud Foundation, co ułatwia zarządzanie środowiskami chmurowymi i rozwiązaniami IT-as-a-Service. Dodano także obsługę kart graficznych NVIDIA.

Nadchodzi modułowa infrastruktura

W drugiej połowie tego roku zadebiutują serwery PowerEdge MX. Wydaje się, że będą one w pełni realizować zapowiadane odejście od koncepcji jeden serwer do wszystkiego. PowerEdge MX ma być infrastrukturą modułową, która umożliwi użytkownikom zbudowanie bardzo elastycznego środowiska IT. To oni będą decydować, na przykład jaka moc obliczeniowa, pamięć czy akceleratory będą najbardziej pasować do realizowanych przez nich czynności.

Tegoroczna konferencja w Las Vegas po raz pierwszy została zorganizowana jako Dell Technologies World, a nie tylko jak do tej pory Dell EMC World. Nie jest to wyłącznie zmiana słów, ale jasny sygnał, że firma koncentruje się na rzeczywistej integracji swoich technologii w całych liniach produktowych. W efekcie powstają rozwiązania w pełni odpowiadające strategii firmy dotyczącej cyfrowej transformacji poprzez modernizację i budowę nowoczesnego IT, odpowiadającego na obecne wyzwania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200