EkstraZUSnet

Wbrew powszechnej opinii, do elektronicznego transferu danych z

Wbrew powszechnej opinii, do elektronicznego transferu danych z Programu Płatnika do ZUS nie będzie wykorzystywany Internet.

Telekomunikacja Polska SA buduje obecnie na obszarze całej Polski infrastrukturę dostępową do sieci rozległej ZUS, stanowiącej podstawowe medium transmisji danych dla KSI ZUS. Firmy i instytucje zainteresowane elektronicznym transferem dokumentów wytworzonych przez Program Płatnika będą mogły komunikować się z serwerami dostępowymi przez zwyczajne połączenia modemowe. Na obszarze kraju serwery te będą osiągalne przez jednakowy numer dostępowy rozpoczynający się od prefiksu 0-20 (podobnie jak numer dostępowy do Internetu 0-20 21 22). Prawdopodobnie nie będzie on jednak taryfikowany lokalnie. "Decyzje dotyczące odpłatności nie zostały jeszcze podjęte, mimo że wiadomo już, iż utrzymanie tej infrastruktury będzie kosztowne" - mówi Euzebiusz Sowa, zastępca dyrektora ds. usług i marketingu, Centrum Systemów Teleinformatycznych Telekomunikacji Polskiej SA.

Budowanych jest kilkadziesiąt węzłów dostępowych (co najmniej 37, bowiem tyle lokalnych ośrodków przetwarzania danych funkcjonuje w ZUS). Ma się w nich znaleźć ok. 1000 modemów. ZUS nie przeprowadził statystycznych badań dotyczących zainteresowania elektronicznym transferem danych przez płatników, nie wiadomo więc, ile dokładnie użytkowników będzie musiał obsłużyć ekstranet budowany przez Telekomunikację Polską SA. "Przygotowujemy się, że takich firm będzie bardzo dużo. Użytkownicy sami zobaczą, jak wygodne jest to rozwiązanie" - twierdzi Euzebiusz Sowa.

Hakerzy stop

O tym, że do transferu danych nie będzie wykorzystany Internet, zadecydowały względy bezpieczeństwa. Budowany ekstranet oparty jest na rozwiązaniach internetowych i protokole IP. "Usunęliśmy jednak z ekstranetu wszelkie usługi sieciowe, które nie są nam niezbędne do transferu danych z Programu Płatnika" - mówi Piotr Maćkowiak, główny specjalista ds. telekomunikacji w Prokom Software SA. Dlatego w tworzonym ekstranecie nie będzie np. serwerów DNS - użytkownik będzie miał do czynienia jedynie z jednym numerem IP (jednolitym dla całego kraju), który musi wpisać w swojej przeglądarce.

Do transmisji danych (plików tworzonych przez Program Płatnika) wystarczy typowa przeglądarka WWW. Będzie się ona łączyć z serwerem FTP. Serwery te, także utrzymywane są przez Telekomunikację Polską SA, podobnie jak serwery dostępowe zlokalizowane są w centralach telefonicznych. Ośrodki ZUS będą pobierać pliki z tych serwerów poprzez kanały wirtualne budowanej sieci WAN (w technologii Frame Relay). "W ten sposób TP SA sprzedaje ZUS swoje usługi i zasoby" - mówi Euzebiusz Sowa.

Stałe też

Dostęp do ekstranetu nie będzie ograniczony do połączeń typu dial-up. Firmy, które mają stałe łącza Frame-Relay, wpięte do sieci Polpak-T, będą mogły tak je skonfigurować, by wydzielone kanały wirtualne wykorzystać do transferu danych z Programu Płatnika. "Do tego będzie jednak potrzebna pisemna zgoda dyrekcji właściwej jednostki ZUS" - mówi Euzebiusz Sowa. Wątpliwe, by ZUS wydawał takie zgody przed ostatecznym uruchomieniem całości sieci WAN, a więc w I kwartale br. Do transmisji danych będzie można także wykorzystać linie ISDN.

Obecnie wciąż prowadzone są prace testowe tworzonego ekstranetu. W kwietniu br. sieć powinna działać już w całej Polsce. Prawdopodobnie wcześniej (już nawet od połowy lutego) płatnicy z centralnej Polski będą mogli transferować swoje dane drogą elektroniczną. Jako pierwsze węzły dostępowe zostaną bowiem uruchomione w Warszawie (a Telekomunikacja Polska SA raczej nie zdecyduje się na taką rekonfigurację centrali, by do Warszawy przekierowywać ruch z reszty kraju).

Do czasu oficjalnego udostępnienia ekstranetu firmy i instytucje zainteresowane elektronicznym transferem danych z Programu Płatnika do ZUS muszą ograniczyć się do przekazywania ich na płytach CD. W początkowym okresie, ze względu na trwające wdrożenie głównego systemu KSI ZUS, dane te przez pewien czas nie będą weryfikowane.

***

W połowie lutego br. w okręgu warszawskim będzie gotowa infrastruktura dostępowa do ekstranetu, służącego do przesyłania dokumentów KEDU z Programu Płatnika do ZUS. Do końca marca taka infrastruktura ma funkcjonować już na terenie całej Polski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200