Ekspresowa baza

Tania baza DB2 UDB Express 8.1 ma być alternatywą dla Oracle 9iSE i Microsoft SQL Server.

Tania baza DB2 UDB Express 8.1 ma być alternatywą dla Oracle 9iSE i Microsoft SQL Server.

W ramach serii produktów Express IBM oferuje uproszczone wersje oprogramowania przeznaczone dla małych i średnich firm (w nomenklaturze IBM oznacza to firmy zatrudniające 100-1000 pracowników). Wśród produktów linii Express są m.in. Tivoli Storage Resource Manager Express (pakiet narzędzi do zarządzania pamięciami masowymi) oraz Lotus Domino Collaboration Express i Lotus Domino Utility Server Express (aplikacje do wspomagania pracy grupowej). Wcześniej, pod koniec ub.r. IBM wprowadził również WebSphere Application Server Express i WebSphere Portal Express.

Najnowszym produktem z tej serii jest baza danych DB2 UDB Express 8.1 oferowana dla systemów Windows i Linux. W porównaniu z bazą DB2 wersja Express nie ma niektórych zaawansowanych funkcji, takich jak partycjonowanie bazy czy narzędzia do skalowania wydajności, przydatnych np. w hurtowniach danych. Bazę DB2 Express 8.1 można ponadto uruchamiać jedynie na serwerach z jednym lub dwoma procesorami.

W skład pakietu DB2 Express, oprócz serwera baz danych, wchodzi 65 narzędzi do monitorowania i konfigurowania systemu. IBM położył nacisk na łatwość instalowania i zarządzania, w tym w dużej mierze na automatyzację funkcji administracyjnych. Producentom aplikacji IBM udostępnia wersję bazy do wbudowania.

Nowa baza ma konkurować bezpośrednio z bazami Oracle 9i Standard Edition oraz Microsoft SQL Server 2000 Standard. O determinacji IBM w walce o ten segment rynku świadczy cena bazy - licencja na pojedynczy serwer ma kosztować 633 euro, zaś licencje dla użytkowników zostały wycenione na 126 euro za stanowisko. Dla porównania, najtańsza wersja bazy SQL Server 2000 Standard z 5 licencjami dostępowymi kosztuje ok. 1400 USD.

DB2 Express 8.1 w wersji polskiej będzie dostępna poprzez wszystkich partnerów od 27 czerwca br.


TOP 200