Eksplozja w Japonii

Na początku sierpnia eksplozja w zakładach chemicznych Sumitomo zniszczyła 60% światowych zapasów żywicy epoksydowej, używanej do produkcji płytek, na których montowane są obwody scalone pamięci i układów logicznych.

Na początku sierpnia eksplozja w zakładach chemicznych Sumitomo zniszczyła 60% światowych zapasów żywicy epoksydowej, używanej do produkcji płytek, na których montowane są obwody scalone pamięci i układów logicznych.

Wybuch spowodował wzrost ceny płyt epoksydowych z 36 USD do 55 USD. Podwyżka nastąpiła wyłącznie na skutek panicznego wykupywania płyt, a nie ich braku. Zapasy nie zostały wyczerpane i prawdopodobnie nie będą. Eksplozję wykorzystano jako pretekst do podniesienia cen. Niektórzy producenci wyrazili wprost nadzieję, że wybuch może doprowadzić do 20% wzrostu cen PC i ponownego boomu w przemyśle komputerowym. Jest to mało prawdopodobne, choć pewien wzrost cen może być wynikiem chwilowych trudności z zakupem płyt epoksydowych oraz cyklicznie powracających trudności z dostawami pamięci DRAM powodowanych głównie polityką celną niektórych krajów. W ub.r. globalne zużycie żywic epoksydowych w przemyśle komputerowym wyniosło 15 tys. ton. Produkcja przed wybuchem przekraczała 20 tys. ton. Niewykorzystane 5 tys. ton uznawano za stratę produkcyjną. Eksplozja zniszczyła ponad 10 tys. ton. Brakuje więc ok. 5 tys. ton.

Dyrekcja Sumimoto zapewniła, że od stycznia przyszłego roku firma odzyska znaczną część zdolności produkcyjnej, a ponadto przeprowadziła rozmowy z firmami Nippon Kayaku i Dai Nippon Ink & Chemicals w Japonii oraz z Chang Chun Plastics z Taiwanu na temat awaryjnego uzupełnienia produkcji żywicy. Producenci japońscy są gotowi dostarczyć dodatkowo 2 tys. ton, a firma tajwańska 3 tys. ton. Powinno to wystarczyć na zaspokojenie potrzeb rynku. Trzeba też wziąć pod uwagę, że technicznie uzasadniony popyt będzie w tym roku niższy niż w ub.r., ponieważ komputery ulegają miniaturyzacji.

Producenci coraz częściej instalują płytki pamięci 4 MB i rezygnują z płytek 1 MB. Ponieważ łączna pamięć w urządzeniach komputerowych nie wzrasta czterokrotnie, tylko znacznie wolniej, producenci półprzewodników będą w tym roku potrzebować mniej powierzchni pod pamięć i układy scalone niż w ubiegłym. Należy się spodziewać, że cena płyt epoksydowych powróci do dawnego poziomu.


TOP 200