Eksperyment Google potwierdza tezę o istnieniu tzw. kwantowej supremacji

Google twierdzi, że zaprojektowany przez niego nowy komputer kwantowy potrzebuje tylko nieco ponad 200 sekund na to aby wykonać obliczenia, które zajmą najszybszym obecnie superkomputerom na świecie 10 tysięcy lat.

Google napisał w artykule opublikowanym niedawno na łamach czasopisma Nature, że obliczenia wykonane na eksperymentalnym komputerze kwantowym Google Sycamore wykazały, że jest on w stanie działać zgodnie z oczekiwaniami jego twórców. Był to eksperyment mający potwierdzić tezę, że kwantowa supremacja to nie termin science fiction, ale rzeczywistość.

Projektanci nowatorskiego komputera kwantowego postanowili porównać jego moc wyjściową z wydajnością klasycznego superkomputera. Napisali więc program, który miał w ich opinii wykonać specyficznego rodzaju obliczenia (odczytywanie stanu pseudolosowego obwodu kwantowego), niezwykle trudne dla komputera bazującego na krzemie, z którymi komputer kwantowy powinien sobie poradzić bez problemów. I rzeczywiście tak się stało.

Zobacz również:

Niektórzy odnoszą się krytycznie do informacji podanych przez Google. Robi to np. IBM, rywalizujący od lat ostro na tym polu z Google. Zgłasza zastrzeżenia dotyczące metodologii całego eksperymentu. Twierdzi też, że Google nie uwzględnił możliwości jakimi dysponują obecnie superkomputery z najwyższej półki. Nie umniejsza to jednak w niczym faktu, że Google ma tym polu wiele do powiedzenia i że nie jest jego ostatnie słowo.


TOP 200