Ekonomika ze wspomaganiem

Programy do analizy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa ułatwiają ocenę, planowanie i prognozowanie rozwoju firmy oraz powodują, że zarządzanie przedsiębiorstwem można usprawnić analizując na bieżąco wyniki ekonomiczne.

Programy do analizy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa ułatwiają ocenę, planowanie i prognozowanie rozwoju firmy oraz powodują, że zarządzanie przedsiębiorstwem można usprawnić analizując na bieżąco wyniki ekonomiczne.

Księgowość to najlepiej zinformatyzowany dział każdego przedsiębiorstwa. Nikogo nie trzeba już przekonywać o słuszności zastosowania komputerów przy obsłudze operacji finansowych. Przy tradycyjnym opracowywaniu budżetów, raportów czy sprawozdań, działy księgowości rozrastałyby się ogromnie. Na potrzeby działów finansowych bogatą ofertą odpowiadają producenci oprogramowania. Ofertę licznych aplikacji finansowo-księgowych czy do obsługi sprzedaży uzupełniają programy do analizy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa. Pozwalają one na ocenę, planowanie i prognozowanie rozwoju firmy oraz powodują, że zarządzanie przedsiębiorstwem można uzależnić od bieżących wyników ekonomicznych. Tworzy to nową jakość kierowania finansami i co za tym idzie, powinno wpływać na poprawę wyników.

Czy arkusz wystarczy?

Najprostszym rozwiązaniem do celów analizy ekonomicznej może być zastosowanie arkuszy kalkulacyjnych. Jako narzędzia uniwersalne, arkusze kalkulacyjne mają elastyczność wystarczającą dla większości analityczno-planistycznych potrzeb przedsiębiorstwa. Pozwalają na zbudowanie budżetu, stworzenie każdego raportu i efektowną ilustrację graficzną.

Jednak konstruowanie w ten sposób budżetu firmy zajmuje zbyt wiele czasu. Analitycy finansowi wtedy, kiedy są najbardziej potrzebni do bieżącej oceny działalności przedsiębiorstwa, opracowywania strategii czy też przewidywania koniunktury, są zajęci żmudnym formułowaniem skomplikowanych makrowyrażeń do obsługi wielu arkuszy, a dane budżetowe, które powinny podlegać szczególnej ochronie, często bez zabezpieczeń obiegają całą firmę. Wprawdzie pojedynczy arkusz może zostać stworzony bardzo szybko i następnie jako szablon równie szybko powielony, ale już napisanie odpowiednich makrowyrażeń, prawidłowo agregujących dane ze wszystkich arkuszy, nie jest zadaniem łatwym.

Z czasem wzrasta ilość informacji, zmienia się otoczenie ekonomiczne, strategie działania, na rynek wprowadzane są nowe produkty. Ruszają kampanie reklamowe i akcje promocyjne. To powoduje konieczność analizowania sytuacji finansowej przedsiębiorstwa w coraz to nowych układach, przy ciągle zmieniających się założeniach i zawsze dla najnowszych danych. Tym i wielu innym zmianom mogą sprostać tylko wyspecjalizowane programy do analizy ekonomiczno-finansowej firmy.

Pomocnik analityka

Ideałem programu wspomagającego analizę finansową firmy jest oprogramowanie uniwersalne, o prostej instalacji, łatwo poddające się modelowaniu, zapewniające bezpieczeństwo i zgodność danych, przyjazne dla użytkownika, ze zautomatyzowaną aktualizacją danych oraz możliwością pracy wielu użytkowników równocześnie. Brzmi to niemal jak lista życzeń. Każdy z prezentowanych programów spełnia tylko po części te wymagania. Najprostsze są podobne w działaniu do arkusza kalkulacyjnego, wyposażonego w wiele makrowyrażeń. Najbardziej zbliżone do ideału (i jednocześnie najdroższe) są aplikacje wielowymiarowej bazy TM1.

Wyniki porównania

Porównano krajowe aplikacje służące do analizy ekonomicznej - programy firmy (Orka, Plan Finansowy), trójmodułowy zestaw Analizator Menedżera firmy InterLAN oraz moduł TAE do analiz finansowych firmy Olimp Plus. Ponadto omówiono dwie aplikacje - Perspectives i Architect - utworzone przez amerykańską firmę Applix na podstawie wielowymiarowej bazy TM1. Są to aplikacje OLAP (On Line Analytical Processing), które są także narzędziem do analizy sytuacji finansowej firmy. Pracę aplikacji TM1 obserwowano w wersjach jednostanowiskowych.


TOP 200