Ekonomika ze wspomaganiem

Prezentowane programy zakwalifikowano do dwóch kategorii - pierwsze trzy programy nie są ściśle związane z konkretną bazą danych (Orka, Plan Finansowy, Analizator Menedżera), kolejne współpracują z określonymi bazami danych (moduł TAE z modułem FK systemu Olimp, zaś aplikacje Perspectives i Architect korzystają z danych, zapisanych w wielowymiarowej bazie TM1).

Wśród programów do analizy ekonomicznej, nie związanych z konkretną bazą danych, Orka jest programem pracującym pod kontrolą DOS, natomiast Plan Finansowy i Analizator Menedżera to aplikacje Windows. Zarówno Orka, jak i Plan Finansowy są prostymi w obsłudze, niezbyt kosztownymi programami do analizy ekonomicznej - odpowiednimi do oceny finansowej mniejszej lub średniej firmy. Orka działa na nieskomplikowanym sprzęcie, wykonując ogromną liczbę procesów analitycznych. Możliwość eksportu danych z programu Orka do arkusza kalkulacyjnego pozwala na graficzną prezentację wszystkich wielkości analitycznych. Inaczej jest w przypadku aplikacji Plan Finansowy. Opracowana z myślą o niewielkich i średnich firmach handlowo-usługowych ma predefiniowanych kilkanaście wykresów, pozwalających w każdej chwili na obejrzenie przebiegu wyników analiz.

O ile dwie wymienione aplikacje są najtańsze wśród omawianych programów, o tyle kolejny produkt - Analizator Menedżera Pakiet firmy InterLAN do tanich nie należy. Jednak Analizator Menedżera dostarcza potencjalnemu użytkownikowi praktycznie wszystko, co z zakresu analizy i planowania ekonomicznego w firmie jest i będzie potrzebne. Porównując liczbę oferowanych funkcji analitycznych, zawartych w programach, produkt firmy InterLAN jest rekordzistą. Ponadto wyposażony jest w szczegółową i doskonale opracowaną dokumentację, zarówno w formie podręczników użytkownika, jak i przystępnych plików pomocy. Relacja właściwości - cena zadecydowała o tym, że zarówno Plan Finansowy, jak i Analizator Menedżera okazały się najlepsze w tej kategorii programów do analizy.

Prostotą obsługi i szybkością pracy charakteryzuje się kolejny z omawianych produktów - moduł TAE - Analiza Ekonomiczna. Jest to program, który dzięki współpracy z modułem FK systemu wspomagającego pracę firmy "potrafi" praktycznie na bieżąco ukazać sytuację finansową firmy. TAE pozwala na zabezpieczenie dostępu do wyników własnych analiz. Te właściwości zdecydowały, że w rankingu program TAE firmy Olimp Plus zajął czołowe miejsce, zresztą wspólnie z nowym produktem na rynku krajowym - aplikacją Perspectives.

Zarówno Perspectives, jak i druga aplikacja Architect są aplikacjami związanymi z serwerem wielowymiarowej bazy danych TM1. Mogą one prezentować wyniki obliczeń bardzo szybko, w czasie rzeczywistym, w zakresie praktycznie wszystkich modeli analitycznych. Zabezpieczenie danych, wielodostęp, uniwersalny charakter pracy to tylko niektóre pojęcia, charakteryzujące pracę tych aplikacji. Warto zapamiętać ich nazwy - już za kilka miesięcy, po pełnej polonizacji i opracowaniu wzorców analitycznych dostosowanych do realiów naszego rynku mogą stać się prawdziwie bezkonkurencyjnym przebojem rynkowym, szczególnie dla odbiorców ze średnich i dużych firm.

Ranking programów do analizy ekonomicznej

7,8 Perspectives

7,8 TAE

7,7 Analizator Menedżera

7,7 Plan Finansowy

7,4 Architect

7,1 Orka


TOP 200