Ekologiczny storage od HP

HP zaprezentował nowe modele systemów pamięci masowych w ramach rodziny StorageWorks EVA oraz trzy nowe modele napędów taśmowych. Producent zadeklarował, że wszystkie nowe urządzenia, w porównaniu ze swoimi poprzednikami, są w stanie obniżyć koszty pracy centrum danych o połowę.

Wśród nowych modeli macierzy dyskowych znalazły się HP StorageWorks Enterprise Virtual Array (EVA) 4100, 6100 oraz 8100. Zdaniem producenta, w porównaniu z poprzednimi modelami urządzenia pobierają o 45% mniej energii i działają o 24% szybciej. Dzięki wykorzystaniu technologii EVA Dynamic Capacity Management, Vsnap oraz tanim dyskom Fibre ATA możliwe było lepsze wykorzystanie przestrzeni dyskowej oraz redukcja konsumpcji energii.

Zastosowana w nowych macierzach technologia Dynamic Capacity Management (DCM) pozwala na dynamiczne przydzielanie zasobów dyskowych w zależności od wymagań aplikacji (w macierz HP z rodziny XP pojawiła się w maju). Nowa funkcja wirtualnych dysków, która pojawi się w Microsoft Windows Server 2008 pozwoli technologii DCM monitorować na bieżąco poziom wykorzystania przestrzeni dyskowej i reagować w zależności od potrzeb, powiększając z zmniejszając pojemność woluminów.

Wśród nowości są też trzy napędy taśmowe. HP StorageWorks Ultrium 1840 to napęd pracujący w nowym standardzie LTO-4. Producent deklaruje, że pobiera on o 50% mniej mocy od poprzednich urządzeń. Napęd dostępny jest jako pojedyncze urządzenie, ale będzie także integrowany z bibliotekami taśmowymi HP z rodziny MSL, EML oraz ESL E-Series.

Kolejnym napędem jest HP Ultrium 448c Tape Blade - urządzenie o połówkowej wysokości, przeznaczone do montażu wewnątrz obudów kasetowych HP BladeSystem c-Class. Napęd podłączany jest bezpośrednio do serwerów kasetowych w modelu DAS (Direct Attached Storage).

Ostatnią nowością jest zewnętrzny napęd taśmowy HP StorageWorks DAT 160, dostępny z inferfejsami SCSI lub USB. Napęd oferuje zapis 80 GB danych na jednej taśmie (przed kompresją) i jest przeznaczony do pracy z serwerami HP ProLiant 100 i 300.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200