Ekologicznie na IFA 2009

Niemcy bardzo serio traktują działania pro-ekologiczne i mają podobno najwięcej elektrowni wiatrowych na świecie. Nastawienie pro-eko było też wyraźnie widoczne na tegorocznych targach elektroniki użytkowej IFA w Berlinie.

Ekologicznie na IFA 2009

IFA 2009 otworzyła kanclerz Niemiec Angela Merkel. W Polsce targi ITC nie cieszą się taką popularnością w sferach rządowych.

Już kilka kroków za wejściem Siemens chwalił się, że w jego piecu nic się nie przypali i nic nie wykipi, gdyż nie dopuszczą do tego czujniki sterujące dozowaniem energii, której zużywa się nie więcej niż trzeba. O stoisko dalej, Bosch podkreślał, że jego zmywarka zużywa tylko 7 litrów wody. Sharp zaś prezentował się jako przodujący w świecie producent paneli słonecznych. Wystawiał nawet komórkę ładowaną promieniami słońca. Firma Russell Hobbs przywiozła czajnik elektryczny, który - poza wysmakowanym wzornictwem - miał podwójne ścianki z izolacją między nimi. Ścianka zewnętrzna pozostaje zimna podczas gdy w środku wrze woda, która będzie gorąca jeszcze przez 6 godzin. Z kolei w tosterze tej firmy ciepło magazynują boczne ceramiczne ścianki z porcelany Rosenthal.

Dla zasypiających przed telewizorem

Ekologicznie na IFA 2009

Wśród komputerów stacjonarnych najbardziej "wypasiony" był Medion Akoya X7702D

Sony pokazywał telewizor Bravia, który automatycznie dopasowuje jaskrawość obrazu do warunków oświetlenia, oszczędzając przy tym energię. Telewizor stał w ciemnej wnęce, a przyrząd obok pokazywał blisko 100W zużycia prądu. Gdy jednak włączyło się rozjaśniającą wnękę lampę, ekran dopasował się, a zużycie wzrosło do 170W. Sony pokazał też telewizor z czujnikiem ruchu. Gdy przez kilka minut nic się przed nim nie rusza, przechodzi w oszczędny tryb czuwania, z czego wyrywa go dowolny ruch. Znakomite rozwiązanie na kiepskie programy, przy których się zasypia!

Natomiast Japończycy pokazywali baterie NoPoPo wielkości AA, na... wodę. Napełnia się je (pipeta w załączeniu), a one wytwarzają prąd. Jak warunki zmuszają to wystarczy nawet wrzucić baterię na kilka minut do dowolnego "zawierającego wodę" płynu. Baterie wytrzymują od 3 do 5 napełnień. Sucha bateria zaś ma przetrwać w pełnej kondycji do 10 lat.

Komputery duże, małe, eleganckie...

Ekologicznie na IFA 2009

Po ogromnych stoiskach - m.in. Samsunga - nie widać śladu kryzysu w branży IT.

Zdecydowanie więcej niż przed rokiem na IFA 2009 było komputerów - przenośnych i stacjonarnych. Sądząc po zainteresowaniu zwiedzających, królował Sony Vaio, pokazywany w hali tej firmy na czterech, sąsiadujących stoiskach - Vaio Media, Vaio At Its Best, Vaio Mobility/Lifestyle i Vaio XSeries. Dodatkowo stoisko miał Vaio Touch, w którym stała olbrzymia szpula z włókna węglowego, z którego robi się obudowę tego komputera, a której różne rodzaje można było dotknąć, doświadczając jedynej w swym rodzaju, satynowo-aksamitnej delikatności. Poza tym były te Vaio duże, średnie i małe, w kilku kolorach, a zaraz obok głośniki do tego notebooka, wyróżniające się stylistyką. Tuż obok stały specjalnie zaprojektowane duże ekrany zewnętrzne do Sony Vaio...

Pośród komputerów stacjonarnych najbardziej "wypasiony" był - mający swą premierę w Berlinie - Medion Akoya X7702D. W obudowie zamknięto: procesor Intel i7 taktowany zegarem 3GHz, pamięć 9GB, kartę graficzną Radeon HD4870, 1GB RAM, dysk stały (Solid State) 80 GB i dysk SATA 1,5 TB, nagrywarkę Blue-ray, Gigabit LAN, 8-kanałową fonię, 8 gniazd USB, wyjście TV i optyczne wyjście S/PDIF. Do tego klawiatura PS/2 i optyczna mysz. W zestawie - obok Windows Vista - jest program Medion Home Cinema Suite. Tylko pod niektórymi względami X7702D ustępował notebook tej samej firmy z 17 calowym ekranem, który też miał tam swą premierę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200