Ekologiczne pamięci masowe

Ekologia i zmniejszenie wydzielania dwutlenku węgla - już dawno w branży IT nie było tak szybko rozprzestrzeniającego się i zyskującego popularność tematu. Dzisiaj wszyscy chcą być "eco-friendly", pokazując, że ich rozwiązania przynajmniej o ułamek są w stanie zmniejszyć ilość poboru mocy w centrach danych. Trend ten było idealnie widać podczas londyńskich targów Storage Expo.

Słowem wprowadzenia: cała idea opiera się na konieczności zmniejszenia poboru energii elektrycznej, a także konieczności zapewnienia tak dużego chłodzenia w centrach danych (klimatyzacja też pobiera prąd, wręcz dochodzi tu do paradoksu, bo potrzebne jest zasilanie urządzeń chłodzących inne urządzenia, rozgrzane w wyniku nadmiernego poboru prądu). Cel to ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, środek - wykorzystanie zachodzącego w IT efektu skali (podejście w stylu "gdyby wszystkie urządzenia pobierały 20% mniej energii, to moglibyśmy uratować świat").

O ile cała koncepcja trudna jest do zrealizowania wśród konsumentów (tu naprawdę trzeba by było przekonać wszystkich do oszczędności, co jest raczej trudne), to w rozbudowanych centrach danych ma sens. Ilość marnotrawionej tam energii jest ogromna, a koszty zasilania wciąż rosną. Coraz więcej osób zauważa, jak wiele oszczędności można uzyskać optymalizując wykorzystanie pamięci masowych.

Plasmon, firma produkująca optyczne nośniki UDO do archiwizacji, przeprowadziła ankietę wśród brytyjskich menedżerów IT, pytając o to, kiedy spodziewają się być postawionymi przed faktem konieczności redukcji poboru energii w swoich centrach danych. 34% osób odpowiedziało, że ten fakt już miał miejsce, a kolejnych 26%, że spodziewają się takiego momentu lada chwila. Łącznie aż 86% osób ankietowanych powiedziało, że z problem ten będzie ich dotyczył w ciągu najbliższych 3 lat.

Coraz więcej firm dołącza do organizacji The Green Grid (www.thegreengrid.org) - konsorcjum założonego w lutym br. w celu wypracowania standardów i metod pomiarowych, a także procesów i technologii pomocnych przy produkcji efektywnych energetycznie rozwiązań. Producenci - członkowie konsorcjum - mają nadzieję, że wypracowane standardy pomogą sprawiedliwie porównywać oferowane przez nich rozwiązania w kontekście poboru energii i wpływu na środowisko.

W kontekście pamięci masowych wskazywana jest szczególna rola rozwiązań taśmowych i optycznych, bazująca na prostej i oczywistej obserwacji - nośnik z danymi, który leży na półce, nie pobiera prądu. Przy wciąż spadających cenach dysków i macierzy dyskowych, taśmy powoli tracą swoją rolę jako narzędzie do backupu. Producenci systemów taśmowych skupiają się więc na wypracowaniu nowej roli taśm, aby nie tracić udziału w rynku, a jednocześnie pomóc chronić środowisko. Stąd tak rosnąca popularność systemów backupu dysk-dysk-taśma (D2D2T) i wirtualnych bibliotek taśmowych, gdzie dysk jest pierwszym "odbiorcą" backupowanych informacji, ale już chwilę później i tak trafiają one na taśmy.

Nieco odmienne podejście zaprezentowała firma Hitachi Data Systems. Pod koniec września do jej oferty trafiło oprogramowanie, które można zintegrować z macierzami klasy średniej z rodziny AMS i WMS. Usługa Power Savings pozwala klientom wyłączać zasilanie woluminów (dysków), które nie są używane przez aplikację biznesową. Woluminy można szybko włączyć ponownie, kiedy potrzebuje ich aplikacja. Koncepcja ta ma sprawdzić się przede wszystkim w systemach pracujących w drugiej i trzeciej warstwie, m.in. w wirtualnych bibliotekach taśmowych, gdzie dostęp do danych następuje rzadko, a nie zostały one jeszcze przeniesione na taśmy.

Nad ekologicznymi aspektami pamięci masowych pracę rozpoczęła także Storage Networking Industry Association (SNIA), niezależna organizacja zajmująca się standaryzacją i promowaniem rozwiązań sieciowych pamięci masowych. Według najnowszych rekomendacji SNIA, powinniśmy starać się przechowywać mniej danych na mniejszej liczbie dysków (stosując m.in. technologie deduplikacji i wirtualizacji), a niewykorzystane dane przenosić na taśmy.

SNIA pracuje obecnie nad definicją kolejnych kroków działań, które podejmie do zdefiniowania wytycznych dla producentów systemów pamięci masowych. Sama inicjatywa nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona, odbędzie się to pod koniec br. Na razie grupie roboczej zarekomendowano pracę nad odpowiednimi technologiami pamięci masowych, zapowiedziano też ścisłą współpracę z grupami roboczymi The Green Grid.

Podczas kwietniowej konferencji Storage Networking World w San Diego po raz pierwszy publicznie odniesiono się do aspektów "zielonych" centrów danych w kontekście pamięci masowych. Prezentacja przygotowana na tę okoliczność znajduje się tutaj. Dużo czasu temu tematowi będzie poświęcone też podczas europejskiej edycji konferencji Storage Networking World, która odbędzie się pod koniec października we Frankfurcie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200