Ekologiczne centra danych będą zasilane energią produkowaną przez morskie fale

Już wkrótce centra danych - szczególnie te położone blisko mórz oceanów - będą pobierać energię z pływających po nich elektrowni, które zamieniają ruch morskich fal na elektryczność. Firma Ocean Energy poinformowała, że w przyszłym roku uruchomi taką elektrownię, która będzie mieć moc ok. 1,25 megawata.

Będzie to pływająca elektrownia nosząca nazwę OE Buoy (Ocean Energy Buoy). Jednostka ma długość 40 metrów i waży 846 ton. Statek OE Buoy jest budowany w Portland (stan Oregon) w stoczni należącej do firmy Vigor. Elektrownia po zakończeniu budowy zostanie odholowana na Hawaje, gdzie będzie testowana i następnie oddana do eksploatacji, zasilając znajdujące się tam centrum danych.

Główną zaletą tego typu elektrowni jest to, iż są ekologiczne, czyli nie zanieczyszczają śriodowiska naturalnego. Szacuje się, że każda konwencjonalna elektrownia o podobnej mocy emituje do atmosfery rocznie setki ton trującego gazu, jakim jest dwutlenek węgla. W przypadku elektrownii OE Buoy nie mowy o jakimkolwiek zanieczyszczaniu środowiska naturalnego takim gazem.

Zobacz również:

OE Buoy wykorzystuje technologię noszącą nazwę Oscillating Water Column, w której ruch fal wymusza napływ powietrza, wytwarzając w ten sposób próżnię, która napędzą turbinę produkującą energię elektryczną.


TOP 200