Ekologia w centrum danych

Green IT to temat często i chętnie poruszany przez producentów rozwiązań dla centrów danych.

Green IT to temat często i chętnie poruszany przez producentów rozwiązań dla centrów danych.

Jednym z najbardziej dostrzegalnych trendów jest rosnąca popularność ekologicznych technologii IT. Wyraźnie wzrosła liczba producentów sprzętu, którzy przedstawiają swoje produkty jako bardziej ekologiczne, nie zawierające szkodliwych substancji, nadające się do ponownego przetworzenia lub po prostu bardziej energooszczędne. Szczególnie ten ostatni aspekt podkreślają dostawcy rozwiązań dla centów danych.

Modułowe centrum danych

Dla coraz większej liczby firm priorytetem jest optymalizacja efektywności wykorzystania systemów IT, urządzeń klimatyzacyjnych i ich zużycia energii. Pracownicy centrów danych coraz częściej zwracają się ku rozwiązaniom, takim jak konsolidacja serwerów i , które mają zmniejszyć koszty utrzymania i usprawnić zarządzanie. Również producenci systemów chłodzenia starają się zmniejszyć zużycie energii urządzeń klimatyzacyjnych oraz ograniczyć ich pobór mocy w trybie czuwania, widząc w tym element konkurencji i przewidując wzrost jego znaczenia dla użytkowników. Redukcję kosztów można osiągnąć również dzięki zastosowaniu specjalnych systemów zasilania serwerów. Popularność technologii, którym można przypisać miano ekologicznych, czyli tzw. Green IT, była dostrzegalna również podczas tegorocznych targów CeBIT.

Wiele firm realizuje strategię umożliwiającą poprawę wydajności w zakresie zużycia energii, poboru mocy, wykorzystania miejsca oraz zmniejszenia zanieczyszczania źródeł energii. Łatwo zaobserwować również dążenie do oferowania jak najbardziej zintegrowanych i kompletnych rozwiązań serwerowych. Przykładowo na targach CeBIT niemiecka firma Rittal zaprezentowała działające centrum danych, wyposażone w rozwiązania umożliwiające istotne zwiększenie efektywności systemów chłodzenia i poboru mocy. Obiekt ten, zaprojektowany przez firmę Lampertz, to w pełni funkcjonalne i zintegrowane centrum danych stworzone w oparciu o rozwiązania z rodziny Rimatrix5. Centrum ma segmentową budowę, dzięki temu może być stosunkowo łatwo rozbudowywane lub przenoszone.

Małe zmiany, duże zyski

W przeszłości centra danych były najczęściej lokowane w lepiej lub gorzej przystosowanych pomieszczeniach biurowych. Niektóre zbudowane w ten sposób ośrodki posiadają podwyższoną podłogę - rozwiązanie, które w założeniach ma ułatwiać dostarczanie zimnego powietrza do chłodzenia systemu. Ma ono jednak jedną zasadniczą wadę - szafy serwerowe są montowane wyżej i dlatego często znajdują się w strefie cieplejszego niż pod podłogą powietrza, co jest rozwiązaniem mało efektywnym.

Dlatego też nowoczesne systemy chłodzenia często są integrowane z szafami serwerowymi. Takie rozwiązanie ma przede wszystkim zapobiegać gromadzeniu się ciepłego powietrza zarówno w wyższych partiach pojedynczych szaf, jak i całej serwerowni. System jest z reguły izolowany od powietrza, krążącego w pomieszczeniu. Powoduje to, iż ciepłe powietrze nie miesza się z ochłodzonym i trafia bezpośrednio do maszyny chłodzącej. Dzięki temu wzrasta efektywność procesu chłodzenia, co pozwala na optymalizację kosztów energii niezbędnej do zasilania klimatyzacji. Maksymalizacja efektywności centrów danych realizowana jest na różne sposoby, a najpopularniejszym z nich jest optymalizacja systemów chłodzenia szaf serwerowych.

Dzięki zastosowanym wymiennikom ciepła i specjalnie zaprojektowanym wentylatorom system chłodzenia Rittal CRAC ma pobór mocy niższy nawet o 30% w stosunku do klasycznych rozwiązań. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć koszty chłodzenia, możliwe jest wykorzystanie zimnego, przefiltrowanego powietrza pochodzącego z zewnątrz. Specjalne filtry umożliwiają również usuwanie szkodliwej wilgoci. Przedstawiciele firmy Rittal przekonują, że umieszczenie chłodziarki powietrza na zewnątrz obiektu pozwala na osiągnięcie nawet 50% oszczędności zużywanej przez system energii.

Proponowane przez producentów rozwiązania coraz częściej zakładają oddzielenie zimnego powietrza od nagrzanego oraz optymalizację poziomu skrajnych temperatur chłodzenia. Według przedstawicieli APC-MGE, optymalna temperatura w szafach serwerowych powinna wynosić ok. 23 stopni Celsjusza. Należący do rodziny APC InRow system chłodzenia cieczą zakłada, że na wejściu będzie ona miała temperaturę nie przekraczającą 12 stopni. Taka temperatura ma umożliwić utrzymanie optymalnej temperatury poszczególnych maszyn, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów chłodzenia cieczy. Zastosowanie takich systemów ma jeszcze jedną zaletę - pozwala wydłużyć czas bezawaryjnej pracy serwerów.

Zasilanie pod lupą

Producenci systemów zasilania awaryjnego i klimatyzacji dla centrów danych starają się również maksymalizować sprawność własnych systemów zasilania przez jak największe wykorzystanie zasilaczy akumulatorowych, które mają wyższą efektywność prądową. Jak twierdzą przedstawiciele APC-MGE, zastosowanie zaawansowanych rozwiązań pozwoliło tej firmie na zwiększenie efektywności prądowej zasilaczy nawet do 97%. Dla porównania klasyczne stosowane w szafach serwerowych mają sprawność na poziomie 80-90%. Nie jest to wynik imponujący, ale w sytuacji, gdy wraz ze zwiększaniem zapotrzebowania na energię elektryczną, wzrastają jej ceny, coraz trudniej lekceważyć oszczędności nawet rzędu kilku procent. W optymalnych warunkach oszczędności energii wynikające z zastosowania tzw. ekologicznych rozwiązań mogą przynieść nawet 30-proc. zmniejszenie kosztów utrzymania systemu. A poza firmowym budżetem zyska także środowisko naturalne.

Na centrum danych Rittal składały się:

  • Szafy serwerowe RimatriX5
  • System chłodzenia Rittal CRAC
  • Rittal IT Chiller z wymiennikiem ciepła
  • Systemy zasilające i modularne zasilacze awaryjne UPS PMC 200
  • Laserowe detektory przeciwpożarowe
  • System gaśnic gazowych Novec 1230
  • System monitoringu i kamer Rittal IP-Cam


TOP 200