Edytor tekstu może cię zaskoczyć. Polecane narzędzia

Edytor tekstu to nie tylko MS Word, choć oczywiście większość osób kojarzy to hasło właśnie z narzędziem Microsoftu.

Edytor tekstu może wyglądać zupełnie inaczej niż MS Word / Fot. Materiały własne

Edytor tekstu może wyglądać zupełnie inaczej niż MS Word / Fot. Materiały własne

Niezależnie od tego, czy chcesz utworzyć witrynę od podstaw, edytować plik CSS, czy dokonać szybkich zmian w umowie o współpracę, dobry edytor tekstu jest właśnie tym, czego potrzebujesz.

Warto też sprawdzić, co oferuje rynek i nie polegać wyłącznie na przyzwyczajeniu, jakim jest MS Word. Okazuje się, że jest wiele ciekawych opcji do wyboru.

Edytor tekstu podniesie produktywność

Chcesz dowiedzieć się o edytorach tekstu, które mogą zwiększyć twoją produktywność? I co za tym idzie - oszczędzają czas?

Właśnie takie programy polecamy, nimeniej na samym początku jest krótka definicja. Czyli, czym dokładnie jest edytor tekstu? To narzędzia, czasami nazywane także edytorami kodu, które umożliwiają tworzenie i edycję szeregu plików. Od prostych dokumentów tekstowych, po pliki z kodem programistycznym np. w Pythonie.

Jeśli chcemy korzystać z edytora tekstu wyłącznie na potrzeby tworzenia dokumentów, wiele osób zaspokoi się narzędziem MS Word. Natomiast jeśli chcemy pisać kod, wtedy warto wziąć pod uwagę jeszcze inne cechy:

  • Łatwy do kodowania - bez problemów z formatowaniem
  • Łatwy w użyciu i nawigacji
  • Konfigurowalny wygląd, taki jak modyfikowanie rozmiaru czcionki, schematów kolorów i nie tylko
  • Mechanizmy wtyczek (zwiększają funkcjonalność)
  • Możliwość obsługi tekstu zakodowanego w UTF-8
  • Podświetlanie składni, co ułatwia odczytywanie kodów i wykrywanie ewentualnych błędów
  • Dobry na każdej platformie: nie ma znaczenia, czy kodujesz na komputerze z systemem Windows, Mac czy Linux, dobry edytor tekstu powinien być łatwy w użyciu i wykonywać pracę zgodnie z przeznaczeniem na każdej platformie

Jakie narzędzia możemy zatem polecić?

Edytor tekstu online - polecane narzędzia

Poniżej przedstawiamy edytory tekstu, które na pewno docenią programiści.

1. Visual Studio Code (VS Code)

Cena: za darmo | Platforma: Windows, Mac OS, Linux

Visual Studio Code należy do rodziny giganta technologicznego Microsoft. Wiadomo, że jest to jeden z najbardziej w pełni funkcjonalnych i wszechstronnych edytorów tekstu.

Opiera się na open source i obsługuje szeroki wybór języków i struktur programowania, od znanych C i C++ po nowoczesne języki, takie jak Go i Rust.

Jedną z najbardziej oszczędzających czas funkcji VS Code jest infuzja AI. Cały kod i tekst, który programista pisze w tym edytorze, jest automatycznie odczytywany przez oprogramowanie. W rezultacie tworzy automatyczne odpowiedzi na pisanie kodu w oparciu o niezbędne moduły i typy zmiennych.

2. Notepad++

Cena: za darmo | Platforma: Windows, Linux i UNIX.

Programiści na całym świecie od dłuższego czasu używają Notepad ++, ponieważ jest prosty w obsłudze i nie zawiera zbyt wielu niepotrzebnych dodatków.

Notepad ++ ma niesamowitą szybkość działania, więc jest odpowiedni dla nowoczesnych maszyn.

Ten edytor tekstu obsługuje ponad 50 języków programowania, skryptów i znaczników, w tym podświetlanie składni i składanie kodu. Możesz nawet zdefiniować swój własny język.

3. Sublime Text

Cena: 80 dol. (bezpłatna wersja Preview) | Platforma: Mac OS, Windows, Linux

Sublime Text zawiera wszystkie funkcje, których można oczekiwać od potężnego edytora tekstu i wiele więcej.

Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz w pełni wykorzystać Sublime Text, musisz zainstalować dodatkowe wtyczki.

Edytor tekstu online

A co, jeśli chcemy edytować po prostu dokumenty i robić to online? Wówczas polecamy przede wszystkim Google Docs (Dokumenty Google), ale też Dropbox Paper - warto wypróbować to narzędzie. Może cię zaskoczyć wieloma użytecznymi funkcjami i integracjami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200