Edward Snowden zostanie w Rosji

Rosja pozwala zostać Snowdenowi na jej terytorium przez “następne kilka lat”. To nie spekulacja, ale sprawdzona wiadomość, gdyż oświadczenie takie złożyła w tym tygodniu Maria Zacharowa – rzecznik prasowy rosyjskiego Ministerstwa Sprawa Zagranicznych.

Maria Zacharowa umieściła taką informację na swojej Facebookowej stronie w postaci tego wpisu. Edward Snowden przebywa w Rosji od 2013 roku. Jak wiadomo, jest oskarżony przez Amerykanów o to, że ujawnił tajne informacje dotyczące podsłuchiwania użytkowników internetu przez NSA (National Security Agency; Narodowa Agencja Bezpieczeństwa). Sądy amerykańskie twierdzą, że wykradł on tajemnice wojskowe i dlatego żądają jego ekstradycji. Żeby uniknąć grożącej mu kary Edward Snowden zdecydował się na ucieczkę do Rosji i przebywa w tym kraju od kilku lat.

Wcześniej Snowden uciekł do Hongkongu i dopiero po wielu perypetiach znalazł się w Rosji. Wśród grona osób, które podpisały się pod petycją żądającą jego uniewinnienia, znajduje się między innymi Steve Wozniak (współzałożyciel firmy Apple) i Jimmy Wales (założyciel Wikipedii). Petycja została złożona w ramach szeroko zakrojonej kampanii medialnej PardonSnowden.org.

Zobacz również:

  • Rosja stara się zemścić na USA - iPhone znika z Kremla

Wpis Marii Zacharowej nie pojawił się na Facebooku przypadkowo właśnie teraz. Wydaje się, że jest odpowiedzią na spekulacje wypowiedziane niedawno przez byłego dyrektora CIA (Michael Morell). Napisał on, że Rosja wyda być może już wkrótce Snowdena władzom USA, traktując ten gest jako prezent sprawiony Donaldowi Trumpowi z okazji inauguracji jego prezydentury.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200