Edge i Windows 11

W najnowszej kompilacji systemu Windows 11 został wprowadzony nowy mechanizm pozwalający wskazać jako domyślną inną przeglądarkę niż Edge.

Źródło: Microsoft

Kompilacja ta oznaczona numerem 22509 (oferowana deweloperom zarejestrowanym w kanale Dev Channel, który jest obsługiwany przez program Insider) zawiera rozwiązanie pozwalające wskazać inną przeglądarkę niż Edge jako domyślną.

Niewykluczone, że zmiana ta zostanie wprowadzona z czasem do stabilnej wersji systemu Windows 11. Na razie pojawiła w testowej kompilacji oznaczonej numerem 22509. Microsoft opisał też zmianę jako ulepszenie, dzięki któremu przeglądanie sieci za pomocą funkcji Narrator jest łatwiejsze. Deweloperzy testujący system Windows 11 Build 22509 mogą wskazać domyślną przeglądarkę, która będzie uruchamiana przy próbie otwierania plików mających rozszerzenia http (https:, .htm i .html).

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa

Warto w tym momencie przypomnieć, że w internecie dostępny jest od dobrych kilku lat program noszący nazwę EdgeDeflector (opracowany przez Daniela Aleksandersena), który potrafi ominąć ograniczenia wprowadzone przez Microsoft do systemu Windows i wybrać inną domyślną przeglądarkę niż Edge.

Szacuje się, że z usług programu EdgeDeflector korzysta obecnie ok. pół miliona osób. To niewiele biorąc pod uwagę fakt, że na świecie jest obecnie 1,3 mld komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows 10. Premiera systemu Windows 11 miała miejsce na początku października i jak podają firmy analityczne, obecnie pod kontrolą tego oprogramowania pracuje prawie co dziesiąty pecet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200