Edge computing będzie coraz popularniejszy

Aplikacje, które wykorzystują duże ilości danych, by przetwarzać je w czasie rzeczywistym, potrzebują technologii przetwarzania brzegowego. A to oznacza, że popyt na rozwiązania Edge computingu będzie stale wzrastał. Ten rynek do 2025 roku wart będzie blisko 18 mld dolarów, wynika z prognoz Global Data. Prawie 1/5 tego tortu przypadnie na Europę.

Fot. Materiały prasowe

Zgodnie z predykcjami Gartnera do 2022 roku aż ¾ danych będzie tworzonych poza centrami danych czy chmurą. Wynika to z ogromnego przyrostu danych, które, by mogły efektywnie zostać wykorzystane, musza być przetwarzane jak najbliżej miejsca ich powstawania. A to może zapewnić technologia przetwarzania na brzegu sieci. Staje się ona coraz bardziej popularna, na co duży wpływ ma również sieć 5G, zdolna ze względu na przepustowość i szybkość obsłużyć operacje w czasie rzeczywistym lub niemalże rzeczywistym. Połączenie 5G i przetwarzania brzegowego otwiera przed rynkiem zupełnie nowe mozliwości.

Jak podają analitycy Global Data, sprzedaż produktów, usług i rozwiązań z zakresu edge computing wzrośnie do 17,8 mld USD w 2025 r., z szacowanych 8 mld USD w 2019 r, w tempie rocznym wynoszącym 15,6%. Według ekspertów 38% całego rynku globalnego rozwiązań brzegowych przypadnie na Stany Zjednoczone, region Azji i Pacyfiku to 26,4%, zaś Europa to 19.3% wartości globalnej.

Zobacz również:

  • Koparka do kryptowalut zasilana energią słoneczną
  • Bezpieczeństwo w edge computing: 4 trendy, które należy obserwować
  • Chmura czy własne Data Center? Które rozwiązanie jest tańsze?

Jak zaznacza Chris Drake, główny analityk w GlobalData, zainteresowanie przetwarzaniem brzegowym jest napędzane przez aplikacje nowego typu, które wykorzystują duże ilości danych oraz te, które są zależne od możliwości przetwarzania danych w czasie rzeczywistym. To na przykład rozwiązania stosowane w pojazdach autonomicznych czy aplikacje związane z rzeczywistością wirtualną, rozszerzoną czy mieszaną (VR, AR, XR). Ekspert dodaje, że choć niektórzy dostawcy rozwiązań brzegowych swoja ofertę kierują i będą kierować do konkretnych sektorów – na przykład produkcji, energetyki czy opieki zdrowotnej, to jednak większość producentów w swoim portfolio posiada rozwiązania mogące znaleźć szerokie zastosowanie na rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200