Edge Infrastructure-as-a-Service - Lenovo i VMware współpracują nad projektem Dimension


Podczas ostatniej konferencji VMworld udało się nam zdobyć więcej informacji o wyjątkowej inicjatywie: zaprezentowanym przez VMware w sierpniu br. projekcie Dimension, który jest realizowany we współpracy z Lenovo. Jego celem jest dostarczenie klientom VMware Cloud dla ich lokalnych ośrodków przetwarzania danych oraz lokalizacji na brzegu sieci.

W Barcelonie spotkaliśmy się z Wilfredo Sotolongo, wiceprezesem i dyrektorem generalnym ds. IoT w Lenovo Data Center Group oraz Kitem Colbertem, dyrektorem ds. technologii w dziale Cloud Platform w VMware. Zadaliśmy im kilka pytań dotyczących współpracy partnerskiej i tego, co ona oznacza dla klientów.

Projekt Dimension - co to w ogóle jest?

Kit: Projekt Dimension to wyjątkowa inicjatywa, nad którą pracowaliśmy wspólnie z naszymi partnerami sprzętowymi. Chodzi o takie rozszerzenie VMware Cloud, które umożliwi dostarczenie definiowanego programowo centrum danych (SDDC) w postaci hiperkonwergentnego urządzenia „as-service”. Ma to być usługa, która spełni wszystkie aktualne wymagania stawiane wobec infrastruktury wykorzystywanej w centrach danych i na brzegu sieci. Wykorzystując hybrydową architekturę składającą się z komponentów cloud oraz działającego lokalnie pełnego pakietu VMware SDDC, klienci będą mogli wdrażać tę technologię we własnym centrum danych z maksymalną prostotą i elastycznością oraz zapewniać wyższy poziom bezpieczeństwa.

Jaka jest geneza projektu?

Kit: Podczas rozmów z klientami o VMware Cloud, wielokrotnie słyszeliśmy, jak istotna była dla nich prostota modelu chmurowego "as-a-service" oferowanego przez VMware Cloud. Jednak mówili oni także o tym, że nadal będą potrzebować infrastruktury brzegowej i centrum danych. Opowiadali o potrzebie posiadania lokalnej mocy obliczeniowej ze względu na opóźnienia sieciowe, zachowanie ciągłość biznesowej albo koszty. Innymi słowy, klienci chcą korzystać z infrastruktury dostarczanej jako usługa, w taki sam sposób jak z usługą cloud, a jednocześnie potrzebują infrastruktury we własnych lokalizacjach brzegowych oraz w wybranych centrach danych.

Wilfredo: Kiedy zaczynamy z naszymi klientami dyskusje o IoT i rozwiązaniach brzegowych, dostrzegamy możliwość zaoferowania im takiego wsparcia, żeby mogli zacząć korzystać ze wszystkich potrzebnych funkcji. Warunkiem jest stworzenie zintegrowanego rozwiązania - obejmującego infrastrukturę i usługi Lenovo oraz oprogramowanie VMware - które połączy korzyści oferowane przez chmurę, własne centrum danych oraz infrastrukturę brzegową. Takie zintegrowane rozwiązania brzegowe zapewniają ogromne korzyści dla klientów. Zmniejszają przy tym potrzebę świadczenia wsparcia przez IT. Wspólnie z VMware, Lenovo będzie oferować najlepsze funkcje cloud na brzegu sieci. Zapewnimy łatwą do wdrożenia i prostą usługę zainstalowaną na sprzęcie Lenovo i wspieraną przez nasze usługi najwyższego poziomu - Premier.

Jakie produkty Lenovo wejdą w skład tych rozwiązań?

Wilfredo: Lenovo będzie integrować sprzęt, oprogramowanie do zarządzania systemem i usługi:

 • Jeśli chodzi o sprzęt, to będziemy wykorzystywać serwery ThinkSystem, przełączniki ThinkSystem RackSwitch oraz niewielkie obudowy rackowe, które można montować w szafach na różne sposoby. Oferta budowana w ramach projektu Dimension będzie zróżnicowana pod względem wydajności i rozmiarów. Dostępne będą małe, średnie i duże konfiguracje.

 • Zespół ekspertów Lenovo zajmie się ich dostawą i instalacją. Nasz dział usług zarządzanych zapewni wszelkie niezbędne naprawy sprzętu oraz zajmie się aktualizacjami.

 • Dodatkowo Lenovo XClarity Controller zapewni niezawodny i bezpieczniejszy interfejs umożliwiający monitorowanie sprzętu i zarządzanie nim z poziomu chmury.

A co to rozwiązanie oznacza z punktu widzenia systemów działających na brzegu sieci?

Wilfredo: To swego rodzaju ewolucja w obszarze systemów brzegowych:

 • Przenosimy wdrożenia na brzegu sieci z modelu CapEx do OpEx

 • Usuwamy złożoności i przyspieszamy wdrażanie infrastruktury brzegowej

 • Umożliwiamy klientom dokonywanie szybszych postępów w projektach cyfrowej transformacji

 • Zapewniamy spójne doświadczenie - takie samo zarówno w chmurze, jak i na brzegu sieci

Kit: Nawiązując do tego, co powiedział Wilfredo, projekt Dimension zmniejsza złożoność operacyjną i ogranicza koszty, przyspiesza innowacje na brzegu sieci i zapewnia bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Zauważyliśmy, że aspiracje biznesowe wielu klientów są blokowane przez brak odpowiednich możliwości technicznych na brzegu sieci. Klienci chcą zwinności, szybkości i prostoty typowej dla chmury. Chcą ich wszędzie tam, gdzie planują wdrażać aplikacje. Cieszymy się, że dzięki projektowi Dimension udało nam się wyeliminować lukę jaka powstała na brzegu sieci. Naszym celem jest zasadniczo osiągnięcie przyspieszenia i zwiększenie zwinności biznesowej w tym obszarze.

Co partnerstwo oznacza dla nowych i obecnych klientów?

Wilfredo: Partnerstwo Lenovo z VMware zapewnia cały pakiet korzyści zarówno dla nowych jak i dotychczasowych klientów. Poprawiamy ich doświadczenia na brzegu sieci. Obejmuje to upraszczanie zamawiania i wdrażania, prostsze zarządzanie IT oraz udostępnianie najlepszych funkcji oprogramowania VMware Cloud naszym wspólnym klientom.

Kit: Tak jak jest w przypadku usług zarządzanych, VMware weźmie odpowiedzialność za optymalizację rozwiązania pod kątem maksymalnej wydajności, rozwiązywania potencjalnych problemów technicznych i kwestii serwisowych, aktualizację zabezpieczeń i instalowanie poprawek w całym okresie eksploatacji systemu. To z kolei oznacza, że klienci mogą skupić się na budowaniu przewagi konkurencyjnej i tworzeniu innowacyjnych aplikacji, zamiast spędzać czas na rutynowym zarządzaniu infrastrukturą.

 • Mogą zredukować złożoność operacyjną i ograniczyć koszty dzięki temu, że

- wstępne wdrożenie, instalowanie poprawek i dokonywanie upgrade'ów ,a także monitorowanie i naprawy - będą zarządzane przez dostawcę

 • Zyskają spójność operacyjną - od brzegu sieci aż po chmurę

- będą posiadać taki sam pakiet technologii SDDC w środowisku lokalnym i chmurze, co zapewni kompatybilność z innymi lokalizacjami vSphere w centrum danych i chmurze

- będą korzystać z takich samych narzędzi i metodologii we wszystkich lokalizacjach

 • Zyskają bogaty i zróżnicowany zestaw usług aplikacyjnych

- takich jak bazy danych czy systemy komunikacyjne, które są kluczowe dla zwiększenia zwinności biznesu.

Dla kogo powstało to rozwiązanie?

Wilfredo: Idealnymi klientami dla tego rozwiązania będą przedsiębiorstwa i średnie firmy, które:

 • Mają wiele lokalizacji brzegowych
 • Są częścią ekosystemu VMware
 • Chcą korzystać z produktów w postaci usług
 • Oczekują zarządzanego wdrożenia i usług wsparcia

Kit: Od chwili uruchomienia projektu Dimension rozmawialiśmy z wieloma klientami z różnych branż - od dużych detalistów po firmy specjalizujące się w produkcji dyskretnej i firmy świadczące usługi finansowe. Kluczowe scenariusze to modernizacja infrastruktury brzegowej, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe wykorzystywane do analizy danych na brzegu sieci a także zarządzanie bezpieczeństwem na brzegu, w centrum danych i chmurze za pośrednictwem jednego ekranu.

Kiedy klienci Lenovo będą mogli wypróbować te rozwiązania i podzielić się swoimi wrażeniami?

Wilfredo: Od kilku miesięcy rozmawiamy z klientami, którzy chcieliby wziąć udział jako partnerzy w testach Beta i projektowaniu rozwiązań. Formalnie klienci mogą zgłaszać jako Beta testerzy od grudnia.

Jakie są zalety Edge Infrastructure-as-Service w porównaniu z modelami biznesowymi typowymi dla tradycyjnej infrastruktury?

Wilfredo: Jedną z zalet jest szybkość. Na przykład, jeśli klient potrzebuje więcej sprzętu komputerowego, nie musi zgłaszać się do nas i zamawiać wszystkich potrzebnych elementów, szukać integratora, który to wszystko scali albo zainstaluje wymagane oprogramowanie. Wystarczy, że wykupią usługę cloud ,a Lenovo zajmie się instalacją i połączeniem z chmurą VMware.

Oznacza to także zmniejszenie ryzyka. W razie potrzeby klienci mogą w łatwy sposób dodawać zasoby. Dzięki przejściu z modelu CapEx do OpEx, klienci będą posiadać dokładnie taką infrastrukturę, która pozwoli sprostać zmieniającym się potrzebom.

Kit: Zasadniczo Edge Infrastructure-as-a-Service uwalnia klientów od poświęcania cennego czasu na zajmowanie się brzegiem sieci. Mogą skupić się na budowaniu przewag swojej działalności za pomocą innowacyjnych aplikacji i doświadczeń. Jak już wspomniałem, widzimy tak wielu klientów, którzy są ograniczani przez infrastrukturę brzegową. Uniemożliwia im ona szybkie poruszanie się po rynku w celu spełnienia wymagań klientów. Jesteśmy przekonani, że jedynym kompleksowym sposobem rozwiązania tego problemu jest wykorzystanie modelu usługowego, czyli Edge Infrastructure-as-a-Service.

Kiedy rozwiązanie będzie dostępne?

Kit: Klienci mogą wejść tutaj, żeby zarejestrować się w programie Beta.

Wilfredo: Można także kliknąć tutaj, aby zarejestrować w programie testów Beta Lenovo.

Najnowsze informacje dotyczące IoT, ciekawe artykuły oraz wiele innych interesujących treści związanych z ofertą Lenovo DCG, można znaleźć na stronie www.lenovoxperience.com

Źródło: https://www.lenovoxperience.com/#!/newsDetail/283yi044hzgcdv7snkrmmx9o01u9dm8bcwrbsvodzk9smgom

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.