EcoPOD, Vertica Realtime Analysis, IBRIX - czyli nowości HP

Podejście silosowe w IT odchodzi do lamusa - zamiast niego stosuje się połączenie różnych rozwiązań i zasobów. Miejsce rozwiązań zamkniętych zajmują łatwo integrowane platformy.

Konkurencją dla budowanych w tradycyjnym modelu serwerowni może być kontener EcoPOD, łączący szybkość budowy (dostarczanie w stanie gotowym do użycia) z bardzo wysoką sprawnością (PUE rzędu 1,05). Kontener mieści 44 standardowe szafy, może odprowadzić do 50-55 kW ciepła na szafę, szczytowo nawet do 64 kW. Pobrane przez wentylatory powietrze zostaje odfiltrowane, przy czym kontener ma także instalację chłodzącą, automatycznie załączaną, gdy jest potrzebna. W polskim klimacie PUE nie powinien przekroczyć 1,15, realne są nawet niższe wartości rzędu 1,10. Serwerownia wykorzystująca tę technologię jest właśnie budowana w Wenecji.

EcoPOD będzie dostępny w USA pod koniec 2011, w 2012 trafi do sprzedaży na terenie Europy. Jedną z opcji jest zamówienie gotowego rozwiązania, już wyposażonego w infrastrukturę HP zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa, przy czym możliwa jest także konfiguracja zawierająca rozwiązania firm trzecich.

Akceleracja GPU w standardzie

Do konstrukcji komputerów dużej mocy można zastosować serwery ProLiant SL 390s G7 wykorzystujące trzy karty Nvidia Tesla 256, łączone za pomocą przejściówek (extenderów) do złączy PCI Express. W pełni obsadzone chassis SL6500 mieści cztery sztuki SL 390 G7 i dostarcza do 4 teraflops wydajności. Oznacza to, że jeden kontener EcoPOD obsadzony serwerami kasetowymi z GPU wystarczy, by znaleźć się na liście najszybszych komputerów świata (top500.org).

Serwery z GPU pracują przy obliczeniach badawczych, symulowaniu reakcji chemicznych, przy badaniach związanych z poszukiwaniami geologicznymi oraz przy obliczeniach związanych z projektowaniem przemysłowym, biologią i farmaceutyką.

NAS z Windows

Dla małych firm, które korzystają z technologii Microsoftu, pojawiają się ciekawe rozwiązania klasy appliance. W kwietniu wydano serwer E5000 opracowany pod kątem Exchange 2010, a na jesieni bieżącego roku HP przedstawi NAS X5000 G2, działający pod kontrolą Windows Storage Server 2008 R2. Urządzenie to może obsłużyć do 5000 użytkowników, przechowując do 32 TB danych w obudowie o rozmiarze 3U. Zasoby mogą być udostępniane za pomocą protokołu CIFS i NFS oraz iSCSI. W urządzeniu pracuje klaster active-active, udostępniający przestrzeń z dysków SAS. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji złośliwym oprogramowaniem, appliance będzie mieć skanowanie antywirusowe. Cena X5000 G2 to około 32 tys. USD za wersję 8 TB.

BI działające "natychmiast"

Zaprezentowane urządzenie HP Vertica Realtime Analysis System jest specjalizowanym motorem, optymalizowanym pod kątem pracy z dużą liczbą zapytań, szybko wyliczanych nawet na dużym zbiorze danych. Obliczenia przeprowadza równolegle, skalując się do setek węzłów, przy czym silnie wykorzystuje się kompresję danych.

Colin Mahoney wiceprezes ds. Vertica w firmie HP mówi: "Vertica jest co najmniej dwa razy szybsza niż Oracle Exadata, gdyż była zaprojektowana pod zapytań, a nie składowania danych. Niektóre zapytania są dzięki temu wykonywane od 50 do tysiąca razy szybciej, dając możliwość przeliczenia różnych wariantów na bieżąco podczas symulacji finansowych albo prezentacji. Vertica charakteryzuje się także szybkim wdrożeniem".

Typowym zastosowaniem takiego urządzenia jest szybka analiza danych, niezbędna przy dostarczaniu spersonalizowanej treści i indywidualnych preferencji na podstawie ciągle napływającego strumienia informacji, na przykład z systemów operatora telekomunikacyjnego lub ruchu maszyna-maszyna.

EVA i IBRIX

Portfolio rozwiązań storage poszerzyło się niedawno o HP X9000 IBRIX Storage System oraz EVA P6000. Macierz IBRIX umożliwia połączenie wielu urządzeń i zasobów w spójną przestrzeń, dzięki czemu można połączyć do 1000 urządzeń o przestrzeni od 14 TB do ponad 16 PB i łatwo nimi zarządzać. IBRIX potrafi także przenosić dane na różne poziomy składowania, zależnie od polityki składowania w firmie. Dodatkową opcją jest automatyczna retencja danych, przy czym pliki są zabezpieczane przez ich przechowywanie w środowisku WORM.

Nowa macierz klasy midrange HP EVA P6000 należy do piątej generacji tych macierzy produkowanych przez HP. Oprogramowanie zarządzające składowanymi danymi wzbogacono o obsługę opcji thin provisioning, a także dynamiczny podział danych na poziomy składowania i obsługę dynamicznej migracji LUN w trakcie pracy. Maksymalna pojemność tej macierzy to 480 TB, przy czym zmniejszono zapotrzebowanie na energię elektryczną i przestrzeń w szafie, dzięki wykorzystaniu mniejszych dysków SAS. Macierz może być połączona za pomocą interfejsu 8 Gb FC, 10 GB Ethernet iSCSI lub FCoE. Cena podstawowej konfiguracji w USA wynosi około 18 tys. USD.

Usługi od HP

HP świadczy usługi utrzymania systemów w modelu Utility Computing już od pewnego czasu, na przykład utrzymując systemy SAP w modelu usługowym, ale zamierza rozszerzyć zakres świadczonych usług. W planach będzie wprowadzenie ekosystemu usług, które rozszerzą chmury prywatne, wprowadzając usługi publiczne łączące się z nią, a także umożliwiające korzystanie z usług w chmurze publicznej.

Leo Apotheker mówi: "HP zaoferuje w przyszłości pełny zakres usług w modelu cloud computing: platform as a service, infrastructure as a service, software as a service i sklep z aplikacjami. Współpracujemy w tym celu z wieloma partnerami, z którymi dostarczymy portfolio usług przeznaczone dla każdej firmy".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200