Earth Simulator zdetronizowany

IBM ogłosił, że najpotężniejszym systemem obliczeniowym na świecie nie jest już japoński superkomputer Earth Simulator (numer 1 na liście TOP500 od 2002 r.), ale jego superkomputer noszący nazwę BlueGene/L.

Po przeprowadzeniu 16 września testów porównawczych IBM podał do wiadomości, że system BlueGene/L (wyposażony w 16 tys. procesorów) pracuje szybciej niż superkomputer Earth Simulator, zbudowany przez firmę NEC.

Benchmark Linpack (używany do mierzenia szybkości pracy superkomputerów) wykazał, że BlueGene osiągnął wydajność 36,01 teraflopów. Earth Simulator może się pochwalić wydajnością 35,86 teraflopsów.

Zobacz również:

Komputer BlueGene/L został zbudowany w Rochester (Minnesota) i zostanie na początku 2005 r. zainstalowany w Lawrence Livermore National Labs. Superkomputer zajmuje powierzchnię 30 metrów kwadratowych (8 szaf) i pobiera moc 216 kilowatów (jest to tylko ułamek tego, co pobiera Earth Simulator - 6000 kilowatów).

Oficjalnie numerem jeden na liście TOP500 jest nadal Earth Simulator. Zmiana może nastąpić przy sporządzaniu nowej wersji listy w listopadzie br.


TOP 200