EVER chce konkurować z międzynarodowymi korporacjami

Inwestycja w rozwój technologii, projekty współfinansowane ze środków unijnych i ekspansja na rynki krajów ościennych to aktualne plany firmy EVER. To polska, prywatna spółka koncentrująca się na opracowywaniu i produkcji systemów zasilania awaryjnego.

Powstała ona na początku lat 90. i do chwili obecnej z powodzeniem konkuruje z zachodnimi korporacjami na rynku polskim. Ostatnio stara się jednak rozszerzyć aktywność poza Polskę i zaczęła pod koniec 2009 r. sprzedaż produktów w Czechach i na Słowacji. Na razie jest więc jeszcze za wcześnie na prezentację wyników. "Wspólnie z lokalnym dystrybutorem jesteśmy na etapie uświadamiania czeskich resellerów i integratorów, że mogą zaoferować klientom zasilacze awaryjne na światowym poziomie w europejskich cenach. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że nowa marka potrzebuje czasu na zaistnienie w świadomości odbiorców" - uważa Mariusz Piątkiewicz, dyrektor ds. handlu i marketingu EVER. "Jestem jednak przekonany, że dane techniczne i dobrze opracowana oferta przemówią na korzyść EVER" - dodaje.

1 mln zł

pozyskał z Unii Europejskiej EVER na projekty badawczo-rozwojowe.

Jednocześnie rozwija technologie zasilaczy awaryjnych o dużej mocy. Dotąd EVER oferował sprzęt innych producentów. Firma ma własny Dział Badań i Rozwoju. "To dzięki wiedzy i staraniom naszych inżynierów firma może wprowadzać na rynek polskie technologie, które są konkurencyjne wobec rozwiązań stosowanych na całym świecie" - mówi Mariusz Piątkiewicz. Do wspomagania finansowania badań i rozwoju firma z powodzeniem stara się wykorzystać środki unijne. "Do tej pory zrealizowaliśmy siedem projektów współfinansowanych ze środków unijnych, a suma uzyskanych dotacji przekroczyła 1 mln zł" mówi Mariusz Piątkiewicz. Kolejne środki na ten cel firma chciała pozyskać z giełdy. Na razie jednak EVER zrezygnował z debiutu czekając na poprawę koniunktury. Przedstawiciele firmy przyznają, że ten sposób pozyskania dodatkowych środków finansowych na rozwój jest interesujący, choć obecni właściciele nie zamierzają zrezygnować z większościowego udziału zapewniającego zachowanie pełnej kontroli nas spółką.

W ramach Programu Innowacyjna Gospodarka EVER realizuje dwa nowe projekty. Jeden dotyczy wdrożenia technologii, która ma ułatwić rozwój nowatorskich rozwiązań w zasilaczach awaryjnych EVER, a drugi to opracowywanie technologii produkcji nowej generacji zasilaczy o mocach 60-120 kVA. Będą to pierwsze UPS-y marki EVER o tak dużej mocy. Plany na 2010 r. przewidują zaś wprowadzenie nowych zasilaczy on-line serii Superline 1/1 o 96-proc. sprawności i mocach 6-12 kVA oraz ulepszonych modeli Powerline 1/1 i Powerline 3/1 6-20 kVA. Pojawią się też urządzenia Powerline 3/3 10-40 kVA.


TOP 200