ESET prognozuje - w 2013 r. czeka nas inwazja mobilnych wirusów i ataki wykorzystujące chmury

Według ekspertów z firmy ESET w 2013 roku wzrośnie także prawdopodobieństwo wycieku danych przechowywanych w chmurach. Wszystko za sprawą coraz powszechniejszego korzystania z tej usługi, do czego przyczyniły się (według Gartnera), m.in. aparaty fotograficzne wbudowane w smartfony i tablety. Wygoda korzystania z chmury i łatwość dostępu do danych w niej zgromadzonych sprawiają, że usługą tą zaczynają interesować się cyberprzestępcy. Dlatego bardzo prawdopodobne, że w 2013 roku głośno będzie o wycieku danych zgromadzonych właśnie w chmurze.

ESET prognozuje - w 2013 r. czeka nas inwazja mobilnych wirusów i ataki wykorzystujące chmury

Zagrożenia listopada 2012

ESET opublikował też listę podającą, jakiego rodzaju metod używali najczęściej cyberwłamywacze w listopadzie 2012 roku, celem zainfekowania komputerów złośliwym oprogramowaniem. I tak na pierwszym miejscu uplasowało się zagrożenie INF/Autorun (grupa programów wykorzystujących pliki autorun.inf; pozycja w poprzednim rankingu: 1; odsetek wykrytych infekcji: 4,61%).

Zobacz również:

  • Biały Dom chce wzmocnić kontrolę nad sztuczną inteligencją
  • Bezpieczna miłość w sieci
  • Sophos pisze o cyberzagrożeniach w 2023 roku

Kolejne dwa miejsca zajęły zagrożenia HTML/ScrInject.B (zagrożenia wykrywane na stronach HTML jako skrypty; pozycja w poprzednim rankingu: 4; odsetek wykrytych infekcji: 4,24%) i Win32/Conficker (robak internetowy, który rozprzestrzenia się wykorzystując załataną już lukę w usłudze RPC systemów operacyjnych Windows; pozycja w poprzednim rankingu: 3; odsetek wykrytych infekcji: 3,40%. Pełną listę 10 najczęściej występujących zagrożeń widać na rysunku obok.


TOP 200