ERP w modelu cloud

Microsoft zapowiedział, że przyszłe wersje oprogramowania linii Dynamics będą przystosowane do obsługi Windows Azure i oferowane w modelu usługowym.

Zgodnie z zapowiedziami, partnerzy Microsoftu będą mogli w modelu cloud computing prowadzić sprzedaż własnych rozwiązań wertykalnych, opartych na standardowej funkcjonalności oprogramowania rodziny Dynamics. Dystrybucję takich rozwiązań ułatwiać ma serwis Dynamics Marketplace. Zapewni to klientom większą niezależność i pozwoli samodzielnie decydować o sposobie i formie wykorzystywania posiadanych licencji na oprogramowanie biznesowe linii Dynamics. Kompatybilność z Windows Azure oznaczać ma także możliwość swobodnego wykorzystywania wszelkich nakładek, zmian funkcjonalnych oraz rozszerzających standardowe funkcje oprogramowania Microsoftu budowane przez partnerów koncernu.

Przeniesienie partnerów do cloud computing

"Jest dla nas niezmiernie ważne, aby umożliwić swobodną migrację na Windows Azure dla całego ekosystemu rozwiązań biznesowych zbudowanego wokół standardowej funkcjonalności oprogramowania Microsoft Dynamics. Klienci będą mogli decydować, w jakim zakresie chcą korzystać z rozwiązań oferowanych przez naszych partnerów, a jakie funkcjonalności zakupić bezpośrednio i w modelu usługowym" - zapewnia Kirill Tatarinov, wiceprezes działu w Microsoft.

Zobacz również:

Zdaniem analityków, jest to istotna zmiana. Do tej pory koncern z Redmond sprzedawał oprogramowanie linii Microsoft Dynamics za pośrednictwem międzynarodowej sieci partnerów, którzy z kolei zajmowali się wdrożeniami i świadczyli usługi hostingu systemów biznesowych Microsoftu. Jednocześnie eksperci podkreślają, że nieoficjalne doniesienia na temat planu wprowadzenia do oferty rozwiązań linii Microsoft Dynamics oferowanych w modelu usługowym za pośrednictwem platformy Windows Azure pojawiały się regularnie od czasu oficjalnej premiery tego środowiska.

Wedle zapowiedzi, pierwszym, w pełni zgodnym ze środowiskiem Windows Azure rozwiązaniem klasy ERP w ofercie Microsoftu będzie kolejna - zapowiadana na rok 2012 - wersja systemu NAV. W przyszłym roku na rynek trafić mają również pierwsze, dostosowane do obsługi platformy Windows Azure, narzędzia programistyczne dla oprogramowania Microsoft Dynamics AX. Planowane zmiany w zakresie architektury systemów Microsoft Dynamics AX i NAV mają także pozwalać na wykorzystywanie oprogramowania w modelach hybrydowych.

Przedstawiciele koncernu z Redmond zapowiadają, że w pracach nad rozwojem systemów AX i NAV wykorzystane zostaną również m.in. doświadczenia zdobyte podczas prac nad rozwojem pakietu Microsoft Dynamics Online, który jest uzupełnieniem dla oferowanego od połowy lutego 2011 r. systemu Microsoft Dynamics CRM 2011. Partnerzy i klienci koncernu Microsoft mają zaś otrzymać dodatkowe narzędzia i metodologie ułatwiające tworzenie rozwiązań funkcjonalnych, które będą poprawnie funkcjonować w ramach systemów działających w ramach korporacyjnych środowisk IT oraz tych dostarczanych w modelu cloud computing.


TOP 200