ERP w modelu cloud

Rosnąca konkurencja w chmurze

Zdaniem analityków, wykorzystanie platformy Windows Azure jako podstawy dla kolejnego kanału dystrybucji systemów biznesowych Microsoft Dynamics przyczyni się do zaostrzenia konkurencji, zwłaszcza w segmencie rozwiązań ERP. Microsoft dołączy bowiem do stosunkowo wąskiego grona największych graczy oferujących własne systemy wspierające zarządzanie w modelu usługowym. Eksperci spodziewają się m.in. zaognienia konkurencji między Microsoft a Oracle i SAP. Niemiecki koncern w 2010 r. wprowadził na rynek oferowane głównie w modelu usługowym oprogramowanie SAP Business ByDesign. Z kolei przedstawiciele Oracle zapowiadają, że dobrodziejstwa modelu cloud computing w pełni wykorzystać będzie zapowiadany na ten rok pakiet Oracle Fusion Applications.

Opłaty za użytkowanie systemów biznesowych Microsoftu w modelu cloud mają być naliczane na zasadzie abonamentu. Nie ujawniono jednak żadnych informacji na temat cen systemów linii Microsoft Dynamics działających na bazie środowiska Windows Azure. Nieoficjalnie przedstawiciele koncernu z Redmond przyznają jednak, że nowa oferta ma być konkurencyjna cenowo. Dodatkowe korzyści ekonomiczne dla użytkowników oprogramowania mają wynikać m.in. z efektu skali. "Ze względu na specyfikę i kompleksowość rozwiązań klasy ERP spodziewamy się głównie wdrożeń mieszanych, opartych na połączeniu funkcji obsługiwanych w ramach lokalnego środowiska informatycznego i mechanizmów dostępnych w formie usługi" - mówi Kirill Tatarinov.

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch

Przedstawiciele Microsoft podkreślają również, że jeszcze w kwietniu na rynek ma trafić wstępna wersja testowa nowego systemu Dynamics AX 2012. Oprogramowanie ma zawierać szereg usprawnień m.in. w zakresie interfejsu obsługi oraz map procesów standardowo zaszytych w ramach systemu. Komercyjna premiera nowego systemu linii Microsoft Dynamics AX jest planowana na sierpień 2011 r. Od połowy stycznia br. dostępny jest natomiast system Dynamics SL 2011. Oprogramowanie to, wywodzące się z rozwiązań firmy Solomon, bazuje na projektowym podejściu do zarządzania organizacją. Z kolei na początek maja br. zaplanowano premierę systemu Dynamics GP 2010 R2.

Wewnętrzna integracja produktów Microsoftu

Przedstawiciele kierownictwa Microsoft nie ukrywają, że rozwój oferty rozwiązań klasy ERP i CRM ma przyczynić się do zwiększenia udziału wpływów koncernu z tytułu sprzedaży systemów wspierających zarządzanie w ogólnej strukturze przychodów. Obecnie większość przychodów Microsoft to wpływy ze sprzedaży licencji systemów Windows i pakietu Office. Długofalowe plany zakładają również bliższą integrację rozwiązań biznesowych koncernu Microsoft. I tak, oprogramowanie linii Dynamics ma w większym niż dotychczas stopniu wykorzystywać mechanizmy znane m.in. z wyszukiwarki internetowej Bing czy platformy komunikacyjnej Lync. Zastosowanie w systemach klasy ERP i CRM mają znaleźć nawet rozwiązania opracowane pod kątem konsoli Xbox i kontrolera Kinect.


TOP 200