ERP przyszłości

Tymczasem konieczność integracji różnych rodzajów danych napotyka na trudności w sferze zarządzanej przez ERP. Eksplozywny rozwój Internetu pokazuje, że łatwo jest integrować informacje, które nie sterują bezpośrednio zasobami materialnymi, np. wyszukiwarki, media, rozrywka, systemy informujące (pogoda, połączenia transportowe). Stąd idee sieci semantycznych i ontologicznych baz danych są dla tego obszaru realne w bliskiej czy średnio odległej perspektywie (jedna, dwie dekady).

Z kolei trudno jest integrować i projektować (migracje) systemy sterujące materią, a więc ERP, i skojarzone z nimi procesy wytwórcze czy wręcz sterowniki przemysłowe, bo materia narzuca większe ograniczenia, jest mierzalna w kategoriach fizycznych (masa, energia, wymiary, położenie czasoprzestrzenne), a możliwe błędy mają wymierne konsekwencje (finansowe).

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch

ERP dla świata

Charakterystyka sprzętowo-software’owa ostatniej fazy rozwoju ERP (patrz ramka) wymaga skorzystania z pozytywnych doświadczeń sfery internetowej i technicznego przeniesienia ich do obszaru ERP, co prowadzi do następujących wymagań:

a) hipertekstowość (wszystko połączone ze wszystkim);

b) systemowa "excelizacja" (elastyczność kształtowania danych wejściowych i wyjściowych), tj. podejście prototypowo-intuicyjne z zachowaniem bazodanowości;

c) internetowość (w sferze software’u potrzebny tylko browser i adres WWW);

d) wirtualizacja (sprzęt "niewidzialny" i skalowalnie, tj. w zależności od potrzeb, dostępny), czyli warstwa logiczna, którą łatwo integrować, oddzielona od fizycznej;

e) otwartość ERP (open source), problem standaryzacji i parametryzacji (customizing).

Możemy zatem powiedzieć, że postulat internetowości infrastruktury uznaje, że jest to najlepsza forma sieciowości (networking), powiązanej z wirtualizacją "chmury" hardware’owej (cloud) oraz podejściem SaaS (Software as a Service) dla oprogramowania. Z kolei wymóg heterogeniczności treści takiej sieci (multimedialność, różnorodne obiekty w bazach danych) koresponduje z jej systemową otwartością, będącą gwarantem elastyczności. Istotny jest też wymóg hipertekstowości systemu, tzn. możliwości intuicyjnej nawigacji niesekwencyjnej, czyli zorientowanej problemowo (procesowo). Przykładowo: lakoniczny komunikat o błędzie może być dalej "drążony" w systemie podczas przechodzenia na jego kolejne poziomy, co umożliwia precyzyjne diagnozowanie sytuacji na podstawie skojarzonych danych.

Pytania o kształt ERP przyszłości są istotne nie tylko w wymiarze mikroekonomicznym, tj. dla przedsiębiorstw zainteresowanych podnoszeniem swojej efektywności. W skali globalnej mówimy o integrujących się systemach, w coraz większym stopniu zarządzających wszelkimi zasobami całej naszej planety.


TOP 200