ERP prosto z formy

Pojawia się coraz więcej prekonfigurowanych wersji systemu R/3 dedykowanych dla konkretnych branż. Oferty przygotowuje kilku polskich partnerów firmy SAP.

Pojawia się coraz więcej prekonfigurowanych wersji systemu R/3 dedykowanych dla konkretnych branż. Oferty przygotowuje kilku polskich partnerów firmy SAP.

Przedstawiciele firm zajmujących się wdrożeniami systemów ERP przekonują, że wstępna konfiguracja aplikacji skraca czas implementacji, a co za tym idzie, obniża koszty wdrożenia. Przy tej okazji chętnie powołują się na pochodzące z Zachodu dane, dotyczące wdrożeń aplikacji prekonfigurowanych na potrzeby konkretnej branży lub modelu biznesowego. W Europie Zachodniej oferta "gotowych" systemów jest znana już od kilku lat, od czasu, gdy nawet najwięksi dostawcy oprogramowania musieli zwrócić się ku mniejszym klientom. A ci nie mogli przeznaczyć na wdrożenie ani takich pieniędzy, ani czasu, ani zatrudnić tyle osób co duże przedsiębiorstwa, czyli pierwsi użytkownicy ERP.

Mieszanka procesów

Firma IMG Polska, jeden z partnerów SAP, w widocznym miejscu na swojej liście referencyjnej umieściła przedsiębiorstwa chemiczne. Obecnie przygotowuje ona prekonfigurowaną wersję systemu R/3, dedykowaną tej branży. "Część definicji procesów pochodzi z wdrożeń zagranicznych, jednak większość z nich wywodzi się z polskich doświadczeń" - mówi Wojciech Sidorowicz, dyrektor ds. konsultingu w IMG Polska sp. z o.o.

Wdrożenie systemu prekonfigurowanego ma w założeniach trwać krócej. "Analiza potrzeb sprowadza się w tym przypadku do analizy różnic między procesami docelowymi a procesami zdefiniowanymi w systemie. Oczywiście niektóre kwestie nadal trzeba uzgadniać od podstaw" - twierdzi Wojciech Sidorowicz. "Oszczędności dotyczą w zasadzie każdego etapu wdrożenia - mniej czasu poświęcane jest na analizę, krócej trwa implementacja, a nawet szkolenia, ponieważ odbywają się na działającym systemie" - dodaje. Według przedstawicieli IMG, wdrożenie systemu, łącznie z modułem produkcyjnym, powinno trwać ok. 6 miesięcy. Jeżeli uda się to urzeczywistnić, będzie to duży postęp. W tej branży wdrożenie systemu R/3 rzadko trwa krócej niż rok.

SAP na budowie

Pojawi się też oferta dla budownictwa. Invar System, sieradzki integrator systemów, we współpracy z Hochtief Software przygotowuje polską wersję systemu Aristoteles - nakładki na standardowy system SAP R/3, dostosowujący go do specyficznych potrzeb branż budowlanej i montażowej. System wykonała przy użyciu narzędzi ABAP oraz C++ Hochtief Software, która jest spółką-córką Hochtief - największej niemieckiej firmy budowlanej. Aristoteles wdrożono we wszystkich spółkach grupy Hochtief, w tym w polskim Budokorze.

Rozszerzenia dotyczą kilku obszarów. Standardowy moduł zarządzania projektami wzbogacono o funkcje pozwalające na śledzenie oraz kalkulację projektów budowlanych. W systemie Aristoteles znalazły się także funkcje pozwalające na zarządzanie i rozliczanie sprzętu budowlanego. "R/3 jest systemem dużym i skomplikowanym, co wyklucza możliwość szybkiego dostosowywania się do zmian zachodzących na placu budowy. Aristoteles upraszcza niektóre ścieżki decyzyjne, np. dotyczące zamówień, dając kierownikom budowy możliwość bieżącego korygowania sytuacji" - mówi Stefan Thiele, dyrektor oddziału konsultingu SAP Invar System, mieszczącego się w Łodzi. "Budowlaną" część rozwiązania już spolonizowano, co w zupełności wystarcza - według przedstawicieli Invaru Aristoteles dobrze integruje się z istniejącymi już polskimi wersjami R/3. System będzie oferowany zarówno dużym, jak i średnim firmom budowlanym. "Z jedną ze średnich firm prowadzimy już zaawansowane rozmowy" - mówi Stefan Thiele.

To nie koniec

Wkrótce zwiększy się liczba polskich partnerów SAP oferujących systemy prekonfigurowane na bazie R/3. Dzisiaj wśród nich jest np. poznańska firma Business Consulting Center. Według przedstawicieli firmy, w drugiej połowie roku pojawi się system SAP R/3 prekonfigurowany dla firm o profilach handlowym i dystrybucyjnym. Na przełomie roku Varias SA będzie prawdopodobnie oferować system dla przedsiębiorstw komunalnych i użyteczności publicznej. Podobne plany ma również IMG Polska. O własnej prekonfigurowanej wersji R/3 od dłuższego czasu mówi również PricewaterhouseCoopers.


TOP 200