ERP i co po nadto?

Podział ról

Dla całej firmy i jej składowych może być prowadzona optymalizacja produkcji i zarządzania zapasami poprzez właściwe planowanie potrzeb materiałowych i zapotrzebowania na zdolności produkcyjne. To rola systemu ERP, pozwalającego na zarządzanie poprzez finanse. Wymaga to oczywiście powiązania z rachunkowością na podstawie wspólnej bazy danych dla całej firmy. Współpracujące ze sobą w łańcuchu firmy lub ich składowe powinny mieć własne, sprawne systemy zarządzania klasy ERP. Brak takich systemów stawia pod znakiem zapytania możliwość zbudowania sprawnej obsługi łańcucha dostaw. Jednak w łańcuchu dostaw, aby osiągnąć możliwie najlepsze efekty, jednostki te powinny przestrzegać wspomnianych poprzednio zasad. Ponadto jest zalecane, aby:

Liczba węzłów w sieci powiązań określającej łańcuch dostaw była jak najmniejsza, a procedury obsługi procesów gospodarczych, związane z obsługą klientów, maksymalnie proste.

System logistyczny przepływu towarów oraz zwrotny przepływu reklamacji i zwrotów powinny być zbudowane z wykorzystaniem ograniczonej liczby powiązań z wybranymi dostawcami i przewoźnikami.

Każdy z partnerów handlowych powinien wyrazić zgodę na takie planowanie działalności i zarządzanie nią, aby synchronizować dostawy z aktualnym zapotrzebowaniem klientów i by przesyłać zwrotnie wszelkie niezbędne informacje szybko i dokładnie.

Każdy z partnerów handlowych powinien przyjąć ogólne zasady pomiaru sprawności działania określone z punktu widzenia klienta końcowego, np. czas trwania cyklu dostawy towarów do klienta. Może się to wydawać krzywdzące dla konkretnego użytkownika, gdy jego system ERP będzie służył nie jako narzędzie wewnętrznej optymalizacji, ale jako "liczydło" realizujące zadania przekazywane z zewnątrz wg zadanych algorytmów.

Współczesne systemy zarządzania łańcuchem dostaw często są wzbogacane w mechanizmy zaawansowanego planowania i harmonogramowania APS (Advanced Planning and Scheduling). Wykorzystywane w nich złożone algorytmy optymalizacyjne pozwalają na efektywniejsze zarządzanie łańcuchem dostaw. Taka optymalizacja ma zwykle na celu obniżkę kosztów funkcjonowania, zwiększenie zysku, zmniejszenie ogólnego poziomu zapasów, a także zwiększenie przepustowości wydziałów produkcyjnych. Uzyskiwane rzeczywiste korzyści są znaczne i całkowicie usprawiedliwiają dość duże wydatki na zakup i wdrożenie APS.

Moduły optymalizacji zarządzania łańcuchem dostaw wpływają na różne fazy tego procesu:

1. Na poziomie strategicznym optymalizacja była i jest stosowana do obsługi procesów planowania, pozwalając na określenie, co i gdzie wytwarzać, gdzie inwestować itp. Planowanie pozwala na odpowiedź: "Co należy robić". W planowaniu długoterminowym stosowane są różne odmiany planowania liniowego. Typowe problemy to odpowiedzi na pytania:

  • Ile potrzebujemy fabryk?

  • Gdzie je zlokalizować?

  • Co w nich wytwarzać?

  • Ile potrzebujemy centrów dystrybucyjnych?

  • Gdzie?

  • Jakie produkty w nich składować?

  • Jaki powinien być poziom zapasów? Jacy będą klienci?

  • Jakich wybrać dostawców?
Odpowiedzi na te pytania są ze sobą związane. Programowanie liniowe jest skuteczne przy rozwiązywaniu zagadnień z ograniczeniami liniowymi.


TOP 200