EO Cloud – chmurowa platforma udostępniająca firmom dane satelitarne

Powstała duża baza danych satelitarnych, którą umieszczono w chmurze. To platforma nosząca nazwę EO Cloud (Earth Observation Cloud), stworzona przez konsorcjum, którego członkami są Creotech Instruments, CloudFerro i Brockmann Consult. Chmurowe dane i moce obliczeniowe dostępne są dla wszystkich zainteresowanych ich przetwarzaniem i wykorzystywaniem do celów zarówno komercyjnych jak i naukowych.

Platforma EO Cloud została stworzona w ramach projektu realizowanego przez konsorcjum dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jest to aktualizowana na bieżąco baza danych, której towarzyszy specjalny interfejs i elastyczny cennik dostosowany do potrzeb szerokiej gamy użytkowników.

Dlatego EO Cloud jest rozwiązaniem przeznaczonym zarówno dla już funkcjonujących przedsiębiorstw, jak i dla nowych firm chcących rozwijać biznes w oparciu o dane satelitarne. Z EO Cloud mogą korzystać także naukowcy, uczelnie, instytucje publiczne oraz instytuty badawcze, które już przetestowały i wykorzystały możliwości tego chmurowego rozwiązania.

Zobacz również:

  • Dla bezpieczeństwa warto inwestować w chmurę hybrydową
  • Rząd przyjął projekt o ułatwieniach w budowie szerokopasmowego internetu

Na serwerach EO Cloud znajdują się na bieżąco aktualizowane oraz archiwalne dane pochodzące z satelitów serii Landsat, Sentinel i Envisat. Najstarsze z serii Landsat oraz Envisat już nie operują na orbicie i nie dostarczają aktualnych danych. Pozostałe na bieżąco przesyłają wysokiej jakości zdjęcia pochodzące z różnych instrumentów zbierających dane, które po skatalogowaniu trafiają do EO Cloud.

Dane zgromadzone w repozytorium, na moment jego uruchomienia, zajmują ponad 1 petabajt przestrzeni dyskowej, co odpowiada milionowi gigabajtów. Co więcej, wykonywane na bieżąco przez satelity Sentinel-1, Sentinel-2, Sentinel-3 oraz te z serii Landsat: 5, 7 i 8 zdjęcia, trafiające do repozytorium, będą powiększać jego rozmiar o ponad 2 petabajty rocznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200