ENFACE: Mateusz Chrustny

... współtwórca pierwszej na świecie aplikacji na Windows Phone’a, monitorującej stan zdrowia osób chorych na epilepsję

O SUKCESIE NA IMAGINE CUP

Moje zainteresowanie komputerami sięga czasów szkoły podstawowej, ale prawdziwą informatykę poznałem dopiero na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Pomysł na stworzenie aplikacji był wynikiem spotkań i rozmów akademickich oraz doświadczeń naszego mentora, mjr. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego. Osobista tragedia jednego z członków jego rodziny stała się dla nas najbardziej przekonującym i inspirującym impulsem do działania. Udział w konkursie ImagineCup zmotywował nas jeszcze bardziej do pracy na rzecz wspierania ludzi dotkniętych epilepsją. Z zespołem, w którym oprócz mnie byli jeszcze: Mariusz Chmielewski, Emil Kaczyński, Witold Matuszewski, Bartłomiej Wójtowicz oraz Maria Lipińska, stworzyliśmy na potrzeby konkursu mobilny system wykrywania epilepsji. Nasz projekt SENSE (Sensor Engineered Neurological Seizure Environment) na Windows Phone’a okazał się na tyle dobry, że zajęliśmy drugie miejsce. W nagrodę jedziemy z rządową delegacją na międzynarodowe targi technologiczne CEBIT 2012, gdzie zaprezentujemy naszą aplikację całemu światu.

O SMARTFONOWEJ APLIKACJI SENSE

Nasze rozwiązanie monitoruje stale stan zdrowia chorego na epilepsję. W razie zagrożenia życia lub zdrowia potrafi w samoistny sposób zaalarmować odpowiednie służby medyczne. Program wykrywa gwałtowne ruchy ciała, a poprzez zlokalizowane zewnętrznie urządzenie mierzy napięcie mięśni. W przypadku wystąpienia ataku aplikacja wysyła sygnał do zdefiniowanej uprzednio listy odbiorców, nie tylko do lekarza, ale też do bliskich. Rodzina może być też na bieżąco informowana o stanie zdrowia chorego. Użytkownik ma możliwość anulowania alarmu po 10 sekundach. Potem rozpoczyna się procedura alarmowa - system wysyła SMS-y, e-maile oraz wiadomości na portale społecznościowe do określonych osób, z informacją o ataku, położeniu geograficznym i adresie chorego.

Poza tym SENSE jest w stanie poinstruować przypadkowego świadka ataku, jak pomóc epileptykowi. W aplikacji są zapisane informacje o procedurach udzielania pierwszej pomocy, dołączone grafiki i wskazówki, jak się zachować w konkretnej sytuacji. Jest też możliwość wykorzystania komunikatów głosowych.

O PODZIALE ZADAŃ W ZESPOLE

Cały system to nie tylko aplikacja na smartfony, ale także zintegrowany portal internetowy, który pozwala na zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, bieżące śledzenie jego lokalizacji oraz dostęp do istotnych danych medycznych. Jego autorem jest Witold Matuszewski odpowiedzialny za organizację i implementację infrastruktury SOA naszego rozwiązania. Najważniejszym elementem systemu są sensory EMG, dzięki którym możemy wykryć skurcze mięśni charakterystyczne dla napadu toniczno-klonicznego. Komunikują się one z telefonem za pomocą Bluetooth bądź Wi-Fi. Cała elektronika została od podstaw zaprojektowana i stworzona przez Bartłomieja Wójtowicza. Kolejnym elementem systemu są aplikacje na telefony komórkowe. Ta dostępna na Windows Phone 7 została stworzona przez Emila Kaczyńskiego, za tę na Windows Mobile 6.5 byłem odpowiedzialny ja. W najbliższym czasie zostanie podjęta praca nad stworzeniem aplikacji na system Android i być może na iOS.

Grafika oraz interfejs systemu został zaprojektowany przez Monikę Lipińską, studentkę Uniwersytetu Warszawskiego.

O ROZWOJU MOBILNEJ MEDYCYNY

Krajobraz światowego rynku elektroniki bardzo szybko się zmienia. Przykładem branży, dla której prognozy rozwojowe są wyjątkowo dobre, jest elektronika medyczna. Starzenie się bogatych społeczeństw Europy Zachodniej i USA, niski przyrost naturalny w połączeniu z nieustannie rosnącą średnią długością życia, tworzą ogromny i zasobny w gotówkę rynek urządzeń medycznych, szacowany już dzisiaj na 80 mld USD. Główną siłę napędową elektroniki medycznej stanowią urządzenia do zastosowań w lecznictwie zamkniętym, związane z diagnostyką, a w szczególności z obrazowaniem ultradźwiękowym i implantami elektronicznymi. Drugą część rynku zajmują urządzenia osobiste - elektroniczne protezy słuchu, defibrylatory czy systemy zdalnej kontroli stanu zdrowia pacjenta, które mają za zadanie odciążyć lekarzy, zmniejszyć liczbę wizyt w przychodni i stworzyć możliwość zdalnej diagnostyki. Medycyna przyszłości to szybka diagnostyka i profilaktyka. Już teraz możemy zaobserwować technologiczną i jakościową rewolucję w tej dziedzinie. Kwestią czasu jest integracja za pośrednictwem telefonów i sieci komórkowych szpitalnych systemów informatycznych z urządzeniami noszonymi przez pacjentów. Mobilna medycyna jest także wielką szansą dla firm telekomunikacyjnych z uwagi na możliwość zaproponowania klientom nowych usług. Można się spodziewać, że producenci telefonów będą wkrótce masowo wspierać rozwój aplikacji medycznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200