EN FACE: dr hab. inż. Konrad Świrski…

O RYNKU ENERGETYCZNYM

Rozwój energetyki - w tym również rozwiązań IT - to gorący temat, który może przynieść wiele zamówień, ale to nie jest łatwy rynek dla firm bez wiedzy branżowej. Projekty smart grid wiążą się z dużymi inwestycjami, ale proces tworzenia nowej "inteligentnej" sieci i uzyskania korzyści z jej stosowania potrwa w Polsce co najmniej dekadę.

O TECHNOLOGIACH MOBILNYCH

Z tym, że technologie te opanują świat, trudno polemizować. Zastosowanie smartfonów w przemyśle ma wielki potencjał. Podoba nam się to, że we współczesnych smartfonach można umieścić nowoczesne algorytmy, a potem udostępnić je wszystkim zainteresowanym przez Apple App Store czy Android Market. Na początek zajęliśmy się oprogramowaniem dla energetyki w wersjach mobilnych. Dziś pracownicy zakładów energetycznych - od prezesa, do dyrektora technicznego - mogą monitorować online tysiące punktów procesowych i podglądać przez smartfona czy tablet (iPad) działanie całego koncernu energetycznego - i zaczynają coraz chętniej kupować takie rozwiązania, uznając je za niezbędny standard.

O WIRTUALNYM OKU

Chcemy wykorzystać naszą wiedzę w służbie osobom niewidomym i niedowidzącym. Z pomocą dofinansowania z grantu badawczego rozpoczęliśmy prace nad iVirtualEye, oprogramowaniem "sztucznego oka" na smartfona, które dzięki kamerze i systemowi GPS rozpoznaje przedmioty w otoczeniu i pomaga niepełnosprawnym poruszać się po mieście. Istnieją rynkowo analogiczne specjalizowane urządzenia, ale kosztują setki tysięcy dolarów. Nasze algorytmy są już bardziej zaawansowane i osiągamy coraz lepsze rezultaty. Teraz, dzięki porozumieniu z Polskim Związkiem Niewidomych, nasze rozwiązania zaczynają testować potencjalni użytkownicy.

O ODDZIALE W BIAŁYMSTOKU

W białostockim oddziale firmy i Centrum Technologii Mobilnych zatrudniamy ponad 70 osób, głównie studentów z tamtejszej politechniki. W Polsce działa tyle światowych firm - od Google i IBM zaczynając - że trudno z nimi konkurować o najlepszych pracowników w największych miastach. W Białymstoku jesteśmy jedną z kilku firm oferujących młodym ludziom o umysłach ścisłych interesującą pracę i uczestnictwo w nowoczesnych, międzynarodowych projektach. Jednocześnie takie miasta przestały już dawno być prowincjonalne. Polska bardzo się zmieniła, ujednoliciła, różnice między Warszawą a innymi miastami są coraz mniej zauważalne, a czasami nawet życie poza Warszawą jest znacznie ciekawsze.


TOP 200