EN FACE: Michał Karandziej

... student Politechniki Warszawskiej, rozwijający projekt quadrocoptera w ramach międzyuczelnianego koła naukowego Robomatic

O QUADROCOPTERZE

Quadrocopter to maszyna latająca, charakteryzująca się tym, że ma cztery śmigła umieszczone poziomo. Nie ma, jak helikopter, żadnego śmigła umieszczonego pionowo, służącego do stabilizacji. W quadrocopterze stabilizacja odbywa się za pomocą czterech wirników.

Quadrocoptery zyskują ostatnio coraz większą popularność w lotnictwie amatorskim. Można się nimi wznieść na wysokość ok. 40 metrów, osiągając prędkość lotu ok. 30 km/h. Są też doskonałą platformą dla robotyków. Tego typu konstrukcja charakteryzuje się bardzo dużą stabilnością i swobodą ruchu we wszystkich trzech wymiarach. Jest łatwo rozszerzalna o dodatkowe moduły, takie jak kamera czy GPS. Może znaleźć zastosowanie na przykład przy nagrywaniu imprez z lotu ptaka i tworzeniu pomostów telekomunikacyjnych.

Projekt quadrocoptera jest rozwijany w naszym kole od kilku lat. Czeka nas teraz modernizacja, mająca na celu przystosowanie go do latania przy publiczności. Oznacza to ustabilizowanie jego lotu i uniezależnienie go od osoby, która nim steruje. Zadbamy też o to, żeby mógł się dłużej znajdować w powietrzu, obecnie jest to ok. 15-20 min.

Quadrocopter pojawi się w przyszłym roku na Ogólnopolskim Turnieju Robotów Mobilnych - Robomaticon 2013. Naszym celem jest, aby z dołączoną kamerą nagrywał całą imprezę.

O LATAJĄCYCH ROJACH

Obecnie quadrocoptery, w nieco mniejszej wersji niż nasz, są wykorzystywane do tworzenia latających rojów (swarm), czyli zespołów robotów, które kooperują, w celu wykonania mniej lub bardziej skomplikowanej czynności. Są one w stanie same nawiązać ze sobą kontakt i współpracować.

Jeśli chodzi o robotykę, swarm jest nowym trendem, który zyskuje dużą popularność. Roje są zazwyczaj tworzone w układzie robotów naziemnych, ponieważ jest to łatwiejsze w wykonaniu, a jest to dziedzina nowa, trudna. W pełni działających systemów, poruszających się w dowolnym środowisku, na razie jest niewiele. Głównie są to roje poruszające się w sparametryzowanym środowisku. Przykładem jest specjalnie stworzone środowisko z czujnikami, w którym latające roboty poruszają się po hali i tworzą efektowne konstrukcje z klocków wielkości cegieł.

O KOMERCJALIZACJI PROJEKTÓW

Po modernizacji quadrocoptera będzie szansa na komercjalizację tego rozwiązania dzięki możliwości obsługi kamery wideo. Wykonywaliśmy już takie badania, ale z kamerą bezprzewodową o niskiej rozdzielczości. Żeby nagrywać obraz wysokiej jakości, musimy zmodernizować konstrukcję, poprawiając chociażby uchwyt kamery. Wtedy będzie ona mogła być wykorzystywana do nagrywania imprez z lotu ptaka. Prowadzone są też prace nad dodaniem modułu GPS, dzięki czemu maszyna będzie w stanie poruszać się po wyznaczonej wcześniej trasie z dużą dokładnością.

Wiele naszych projektów może być wykorzystanych w biznesie. Kolega, który zajmował się wcześniej quadrocopterem, stworzył dla jednej z firm oktakopter, który porusza się z profesjonalnym aparatem fotograficznym. Urządzenie obsługuje takie funkcjonalności aparatu jak ostrość, przesłona itp. Pełni rolę w pełni mobilnego aparatu fotograficznego, którym można swobodnie sterować.

W ramach koła naukowego stworzyliśmy też wózek AGV - prototyp wózka widłowego dla autonomicznego magazynu. Model jest napędzany jedną skrętną osią. Na wózku został umieszczony skaner, który ma go pozycjonować i pozwalać poruszać się samodzielnie w określonym środowisku. Nie będzie to pełna autonomia, bo operator musi pokazać wózkowi miejsce, w które ma podjechać, ale wózek samodzielnie w to miejsce dojedzie, omijając przeszkody. Tego typu projekt został już zrealizowany i wdrożony przez firmę Amazon do obsługi jednego z ich magazynów.

O ROBOTACH NA ŚWIATOWYM POZIOMIE

Mamy ambicje, żeby robić projekty na poziomie światowym. Z każdym wykonanym projektem zdobywamy bezcenne doświadczenie. Chętnie nawiązujemy współpracę z firmami. Pracujemy też nad tym, żeby poszerzać bazę naszych projektów. Członkowie naszego koła naukowego zaczynają pracę nad Qlotem, czyli autonomiczną, latającą sferą, która potrafi dotrzeć do ustalonego miejsca samodzielnie, omijając przeszkody. Mogłaby być wykorzystana chociażby w ratownictwie, ponieważ może wlecieć do każdego trudno dostępnego miejsca, zawalonych budynków, wąskich szczelin, niedostępnych dla człowieka. Podobny projekt został zrealizowany przez Ministerstwo Obrony Japonii i na nim się wzorujemy.

Nasze kolejne projekty, na razie mniejsze i może nie tak bardzo efektowne, są przymiarkami do budowy roju. A to już będzie projekt naprawdę wysokiej klasy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200