EN FACE: Anna Gębarska...

... współzałożycielka i prezes firmy SmartTech zajmującej się produkcją i dystrybucją skanerów 3D

EN FACE: Anna Gębarska...

O FIRMIE NAUKOWCÓW

SmartTech została założona w 2000roku przez grupę młodych naukowców i profesorów wywodzących się z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Był to pomysł na komercjalizację prototypu skanera 3D. Powstał on w 1999 roku w zespole prof. Małgorzaty Kujawińskiej i dr. Roberta Sitnika. Bodźcem do założenia firmy było pierwsze zlecenie ze Szwajcarii na skanery 3D do produkcji wkładek do butów.

O WPADCE BIZNESOWEJ I ZŁOTYCH MEDALACH

Dla Szwajcarów wyprodukowaliśmy 20 urządzeń i zaliczyliśmy pierwszą biznesową wpadkę. Dostaliśmy zaliczkę i... na tym się skończyło. Byliśmy pionierem na dziewiczym w Polsce rynku skanowania w technologii 3D, więc liczba zamówień przez pierwsze dwa lata nie była wysoka. W obliczu braku wyników naukowcy wrócili na macierzyste uczelnie, aby kontynuować badania nad nowszymi technologiami skanowania 3D. Ich udziały odkupił "anioł biznesu" z zastrzeżeniem, że firma będzie dalej działać w branży skanerów 3D. Tym samym z założycieli pozostałam tylko ja, ale ponieważ firma dostała duże dofinansowanie, zaczęła się szybciej rozwijać. Już w 2005 roku nasze skanery zdobyły nagrodę "Polski Produkt Przyszłości", zostały też wyróżnione złotym medalem na wystawach w Genewie i Brukseli.

O SKANERACH LASEROWYCH I DO ZASTOSOWAŃ MUZEALNYCH

Po pierwszych sukcesach zdecydowaliśmy się rozszerzyć działania i zająć się nie tylko produkcją własnych rozwiązań, ale też dystrybucją rozwiązań innych firm. Zostaliśmy przedstawicielem kanadyjskiej firmy Creaform produkującej skanery ręczne emitujące dwie wiązki światła laserowego. Tego rodzaju skanery, wyglądające jak przewymiarowany pistolet, "malują" cały obiekt lub jego fragmenty wiązką laserową i służą często do pomiarów wnętrz, takich jak kokpit samolotu czy wnętrze samochodu. Rozwinęliśmy też własną linię produktów. Mamy dokładne skanery do skanowania małych przedmiotów i większe skanery do inżynierii odwrotnej oraz zastosowań muzealnych. W tym roku wprowadziliśmy skanowanie światłem niebieskim wąskopasmowym, które pozwala na skanowanie z dużą dokładnością niezależnie od zewnętrznych warunków oświetleniowych.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200