EN FACE: Anna Gębarska...

O ŁĄCZENIU SKANERÓW 3D Z METODAMI WSPÓŁRZĘDNOŚCI

Trudno jest zajrzeć skanerem w wąskie otwory, a zdarza się, że ma to istotne znaczenie w pomiarach technicznych. Pracujemy zatem nad możliwością łączenia bezdotykowych metod skanowania z metodami współrzędnościowymi, czyli opartymi na pomiarze dotykowym. Innymi słowy, chcemy uzupełnić skaner 3D końcówką dotykową, która będzie - za pomocą odpowiedniej technologii - przenosić na projekt zagłębienia z zachowaniem dokładności do kilku mikrometrów. Chcemy też stworzyć multimedialny skaner 3D, który będzie pozwalał na szybki pomiar obiektów i ich wizualizację w reklamach, projektach edukacyjnych i grach. Z dopracowanymi produktami chcemy wejść na rynki: niemiecki, amerykański i angielski, na których technologia 3D jest dziś mocno rozwijana. Pojedyncze urządzenia sprzedaliśmy już do Francji i Wielkiej Brytanii, ale eksport jest obszarem, w który dopiero wchodzimy, korzystając z dofinansowania z PO IG w ramach programu "Paszport do Eksportu".

O TRANSFERZE POMYSŁÓW Z UCZELNI WYŻSZYCH

Nie odcięliśmy się od współpracy z naukowcami Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Wręcz przeciwnie, podpisaliśmy umowę o współpracy, podobnie jak z Wydziałem Samochodów i Maszyn Roboczych PW. Współpracujemy też z pracownikami naukowymi Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Politechniki Wrocławskiej. Choć firma zatrudnia na stałe tylko 10 osób, współpracuje - na zasadzie projektowej - z 30-osobową grupą naukowców i specjalistów z różnych dziedzin. Od 10 lat walczę w Polsce z myśleniem, że naukowcy są od nauki, a nie od jej transferu do biznesu. Wszędzie na świecie docenia się komercjalizację wyników badań naukowych, tymczasem w Polsce przeciwnie. Na szczęście to się powoli zmienia. Centra transferu technologii działające przy uczelniach wyższych coraz skuteczniej integrują środowisko naukowe i biznesowe, czego przykładem jest znakomite centrum przy Politechnice Krakowskiej.

O KONFLIKCIE NAUKA-BIZNES

Obecnie konflikty na linii biznes-nauka wynikają w dużej mierze z odmiennego podejścia do kwestii kosztów. Naukowiec stara się jak najdokładniej wydać wszystkie środki przeznaczone na projekt, aby nie powstała konieczność zwrotu funduszy, która mogłaby utrudnić pozyskanie kolejnych grantów. Przedsiębiorca stara się ograniczać koszty i uważnie przygląda się cenom wszystkich komponentów.


TOP 200