EMEA: cenowe wojny w segmencie routerów i przełączników

Wartość rynku routerów w regionie EMEA spadła w II kw. 2004 r. o 7,6 proc. - podaje IDC. W minionym okresie sprzedano urządzenia za 953,9 mln USD, wobec ponad 1 mld USD w I kw. 2004 r. Spadek przychodów odnotowano głównie w segmencie routerów SOHO i korporacyjnych.

Biorąc pod uwagę przychody skurczył się także rynek urządzeń sieciowych (także bezprzewodowych) dla użytkowników indywidualnych - w II kw. produceci dostarczyli na rynek routery o wartości 270,5 mln USD, wobec 312 mln USD w okresie styczeń-marzec 2003 r. Spadek to efekt zaostrzającej się wojny cenowej. W II kw. najlepiej radziły sobie Siemens, Linksys oraz firma Netopia.

Lider generalnej klasyfikacji - Cisco Systems - zanotował niższe przychody w ujęciu kwartalnym, głównie ze względu na słabszą sprzedaż ruterów klasy high-end. Odwrotna sytuacja miała miejsce w I kw. br. - podkreśla IDC. Skorzystał na tym Juniper, który zwiększył przychody z segmentu urządzeń korporacyjnych. Ogółem sprzedaż tego typu urządzeń były niższy o 16,4 proc. do 303,9 mln USD. Według IDC, za Cisco uplasowały się Zyxel, Juniper, D-Link oraz Netgear.

Zobacz również:

  • Praca zdalna poza domem - jak się do niej przygotować?

W innym 'sieciowym' podsumowaniu - EMEA LAN Switch Tracker - za II kw. 2004 r. IDC podaje, że rynek przełączników LAN w regionie EMEA wchłonął w II kw. 16,4 mln szt. urządzeń - o 0,6 proc. mniej niż w I kw. 2004. Wartość sprzedaży spadła natomiast o 3,3 proc. do 1,2 mld USD. Dla porównania, w I kw. dostawy oraz ich wartość wzrosły odpowiednio o 15 proc. oraz 21,7 proc. Sprzedaż przełączników Gigabit Ethernet wzrosła 4,6 proc., zaś jej wartość obniżyła się o 1,5 proc. Pierwsza piątka producentów, pod względem przychodów, w II kw. 2004 to Cisco, HP, 3Com oraz Nortel i Extereme.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200