EMC zmodyfikował platformę Invista

EMC wprowadził po raz pierwszy szereg istotnych modyfikacji do swojej technologii Invista (wirtualizowanie pamięci masowych), której premiera miała miejsce w połowie 2005 r.

Nowa wersja technologii Invista (2.0) jest obecnie w pełni zgodna z oprogramowaniem firmy VMware (którą EMC kupił) o nazwie ESX (wirtualizowanie serwerów) i wspiera opcje zwiększające dostępność pamięci masowych oraz pozwalające elastycznie skalować cały system.

Technologia wirtualizowania pamięci masowych opracowana przez EMC różni się od podobnych technologii autorstwa IBM i Hitachi. Obie firmy wybrały metodę "in band" (wirtualizowanie w ramach pasma roboczego), w której urządzenie wirtualizujące zasoby jest instalowane między serwerem i systemem pamięci masowej. EMC twierdzi, że architektura taka spowalnia pracę pamięci masowych, dlatego stosuje architekturę "split path" (rozdzielonych ścieżek). W architekturze takiej informacje kontrolujące pracę systemu przepływają przez urządzenie Invista, podczas gdy dane są wymieniane bezpośrednio między serwerem i pamięcią masową.

Zobacz również:

  • Wirtualizacja aplikacji

Każda architektura ma swoje wady i zalety. Produkt EMC spisuje się lepiej w przypadku dużych systemów, podczas gdy metoda stosowana przez IBM i Hitachi jest prostsza, zdaje lepiej egzamin obsługując mniejsze systemy pamięci masowych i jest tańsza.

Invista (wykorzystująca przełączniki Cisco i Brocade) kosztuje od 100 tys. USD (wersja zdolna wirtualizować do14 TB danych).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200