EMC udostępniła pierwszy model pamięci masowych typu NAS

Wprowadzając na rynek pierwszy serwer Network Attached Storage, firma rozpoczyna wojnę cenową z Network Appliance.

EMC udostępniła pierwszy model pamięci masowych włączanych bezpośrednio do sieci komputerowych (Network Attached Storage) Clariion IP4700 oraz oprogramowanie HighRoad dla korporacyjnych systemów EMC Celerra, które umożliwia jednolite zarządzanie pamięciami zarówno SAN, jak i NAS.

Clariion IP4700 (znane dotychczas pod roboczą nazwą Chameleon) to tanie serwery NAS, przeznaczone dla średniej wielkości firm, które nie mają potrzeby korzystania z dużych i drogich scentralizowanych systemów pamięci typu SAN, takich jak rozwiązanie Celerra z macierzami dyskowymi Symmetrix. Dotychczas EMC specjalizowała się właśnie w ofercie dużych, korporacyjnych systemów pamięci SAN, których ceny wynosiły ponad milion dolarów. Obecnie firma podejmuje bezpośrednią konkurencję z producentami pamięci NAS, a przede wszystkim z Network Appliance, która jest na tym rynku zdecydowanym liderem, mając w nim ponad 50-proc. udział.

W pamięciach masowych Clariion IP4700, EMC zaimplementowała technologie zabezpieczające, wykorzystywane w wyższej klasy systemach Clariion, m.in. podwójne, nadmiarowe układy zasilania, chłodzenia i dwa procesory, co zapewnia wysoką odporność systemu na awarie. Zbudowanie analogicznego, nadmiarowego rozwiązania z wykorzystaniem sprzętu Network Appliance wymaga obecnie zastosowania klastra złożonego z dwóch serwerów NetApp F840, co zwiększa cenę rozwiązania.

<B>Dyski w sieci</B>

Serwer EMC Clariion IP4700 jest wyposażony w kartę sieciową Ethernet, oferującą przepustowość 10/100/1000 Mb/s i w maksymalnej konfiguracji może być wyposażony w 100 dysków o łącznej pojemności do 3,6 TB. Kolejne modele mają mieć dwukrotnie większą pojemność i możliwość wyposażenia w interfejs Fibre Channel. Urządzenie może współpracować z systemami Unix, Linux, Windows NT i 2000 lub innymi klientami zgodnymi z NFS 2.3 i CIFS.

Ceny Clariion IP4700 wynoszą ponad 82 tys. USD, a typowa konfiguracja kosztuje ok. 120 tys. USD. Dla porównania ceny konkurencyjnego serwera NetApp F840 wynoszą obecnie ponad 120 tys. USD, a klaster F840c, składający się z dwóch systemów o pojemności 0,5 TB, kosztuje 319 tys. USD.

<B>Pełna integracja</B>

Nowością wzbogacającą funkcje serwera EMC Celerra jest oprogramowanie HighRoad. Stanowi ono pierwszy krok w kierunku pełnej integracji sieci pamięci masowych typu SAN oraz rozproszonych w sieci urządzeń NAS i powstania jednolitego, z punktu widzenia użytkowników, systemu pamięci określanego jako "Networked Storage".

Oprogramowanie HighRoad będzie przydatne tym użytkownikom, którzy wykorzystują urządzenia Celerra, współpracujące z systemami macierzowymi Connectrix i Symmetrix, połączonymi w ramach sieci SAN, do udostępniania dużych plików, danych multimedialnych itp., z których może korzystać jednocześnie nawet wielu użytkowników. Dotychczas serwery Celerra samodzielnie udostępniały te pliki, o które były proszone, stanowiąc dwukierunkowy interfejs na pograniczu sieci LAN i SAN. Dzięki zastosowaniu oprogramowania HighRoad serwery Celerra będą jedynie pośredniczyć w przekazywaniu żądań dotyczących udostępnienia plików do macierzy dyskowych dostępnych w sieci SAN. Te z kolei będą udostępniały żądane pliki już nie przez serwer Celerra, ale za pośrednictwem interfejsów Fibre Channel bezpośrednio do serwerów włączonych do sieci SAN, np. serwerów WWW. Oprogramowanie będzie decydować, po którym łączu (LAN czy SAN) - w zależności od przewidywanej wydajności transmisji - lepiej jest przesłać żądane pliki.

EMC nie jest jedynym producentem, który pracuje nad integracją rozwiązań NAS i SAN. Na II kwartał przyszłego roku zapowiadane jest oprogramowanie Think Tank firmy IBM o analogicznej funkcji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200